Hızlı Erişim

Dijital dönüşüm, bir şirkette kurumsal büyümeye ulaşmak için teknolojiyi uygulamayı tanımlayan bir terimdir. Başarılı dijital dönüşümler, bir şirkete verimlilik, gelir ve yatırım getirisi açısından birçok fayda sağlar. Böylesine değerli sonuçlarla dijital dönüşüm başlı başına büyük bir iştir. Statista‘dan alınan veriler, dijital dönüşüme yapılan küresel harcamaların 2017 ile 2022 arasında iki katına çıktığını gösteriyor. Önümüzdeki birkaç yılda daha da artması bekleniyor.

Bu yazıda, işletmelerin dijital girişimlerden nasıl yararlandığını gösteren beş dijital dönüşüm başarı öyküsünü paylaşacağım. IKEA, Armstrong, Capital One, Microsoft ve Nike’daki teknolojik dönüşümlerin temel yönlerine bakacağız.

Bu şirketler, yüksek etkili dijital benimseme stratejileri aracılığıyla iş operasyonlarını önemli ölçüde geliştirdiler ve dijital yeteneklerini genişletmek isteyen tüm kuruluşlara örnek oldular.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Bir şirket dijital dönüşüm geçirdiğinde, organizasyonunu olumlu yönde değiştirmek için dijital çözümler uygular. Dönüşüm projeleri küçük, çok büyük veya arada herhangi bir boyutta olabilir. Bu, dijital dönüşümlerin şirketler arasında çok farklı görünebileceği anlamına gelir.

Bu, yeni bir bağımsız çevrimiçi portal, insan kaynaklarını yönetmek için merkezi bir sistem veya bir işletmenin tamamen yeniden yapılandırılması olabilir. Ama hepsi dijital dönüşüm sayılır.

Başarılı bir dijital dönüşüm için etkili bir stratejiye ihtiyacınız var. Bu, tüm şirkete bakmak ve hangi değişikliklerin çoğu insana fayda sağlayacağını düşünmek anlamına gelir. Hedeflerinizi belirledikten sonra, dönüşümünüzü gerçekleştirmek için bir plan geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Dijital dönüşümlerin ortak hedeflerinden biri maliyetleri azaltmaktır. Bu, süreçleri otomatikleştirerek veya çalışanların işlerini yapmalarını kolaylaştırarak yapılabilir. Diğer bir amaç ise daha iyi müşteri hizmeti sunarak veya müşterilerin istediği yeni özellikler ve avantajlar sunarak müşteri memnuniyetini artırmaktır.

Dijital dönüşümlerin uygulanması zor olabilir, ancak ödülleri harika olabilir. Başarılı bir dönüşümle, şirketinizin kârlılığını iyileştirebilir ve onu daha çevik ve değişime karşı duyarlı hale getirebilirsiniz.

Dijital Dönüşüm Sürecinin Dört Alanı Nelerdir?

Yeni dijital teknolojilerin etkin ve verimli bir şekilde nasıl uygulanacağına karar vermenin birbiriyle yarışan birçok yolu vardır. Bununla birlikte, dijital dönüşümün dört ana alanı şunları içerir:

 • Müşteri deneyimi. Dijital dönüşümler, müşterilerin bir şirketten aldığı hizmeti iyileştirmelidir. Dönüşüm iç süreçleri etkilese bile, yönetim dikkatli bir şekilde nihai sonuca odaklanmalıdır.
 • Veri analizi. Şirketler, sistemlerinde kesin veriler toplamanın yollarını bulabilir ve bu da gelecekteki karar alma süreçleri için istikrarlı bir temel sağlar.
 • Bulut bilişim. Bulut, dijital dönüşüm için hayati bir araçtır ve on yıl önce düşünülemez olan yazılım tedarikini ve veri paylaşımını mümkün kılar.
 • Mobilite. Yazılım ve dijital teknoloji birçok cihazda kullanılmaktadır. Dijital dönüşüm sadece masaüstü bilgisayarlarda gerçekleşmez. Süreçlerin iyileştirilebileceği her yere gider.

Küçük çaplı bir dijital dönüşüm bu alanlardan sadece birini geliştirebilir. Ancak gerçek anlamda dijital bir iş yeri bunların hepsinde üstün olacaktır.

Dijital Dönüşüm Yolculuğu Yapmanın Değeri

Bir şirkette dijital çözümleri benimsemenin bir işletme için değerli olmasının birçok nedeni vardır.

Herhangi bir yenilikte olduğu gibi, operasyonel verimliliği iyileştirmeyi, organizasyonel çevikliği artırmayı ve gelir artışına yol açan bir rekabet avantajı yaratmayı amaçlarlar.

Bir dijital dönüşüm yolculuğunun spesifik iyileştirmeleri işletmeye, dönüşüm stratejisine ve amaçlanan sonuçlara bağlı olacaktır.

Bununla birlikte, bazı faydalar aşağıdakileri içerebilir:

 • Müşteri deneyimini iyileştirir
 • Büyük pazar erişimi
 • Daha verimli tedarik zincirleri
 • Daha fazla çalışan üretkenliği ve iş tatmini
 • İyi hedeflenmiş pazarlama kampanyaları

Kısacası dijital dönüşüm, bir işletmenin her alanını olumlu yönde etkileyebilir.

2022’de Dijital Dönüşümün Durumu

İşletme genelindeki dijital dönüşümler, hizmetleri iyileştirdi, müşteri katılımını artırdı ve şirketlerin otuz yıl veya daha uzun süre içeride kalmasına yardımcı oldu. İşletmelerin artık ilham ve rehberlik için bakabilecekleri birçok örneği var.

Bazı yeni dönüşümler şunları içerir:

 • İtalya’daki McDonald’s satın alma süreçlerini çevrimiçi bir portal aracılığıyla kolaylaştırıyor;
 • Domino’s Pizza, müşterilerin sipariş vermesine yardımcı olmak için nesnelerin internetini kullanıyor;
 • Hasbro, müşteri verileriyle ilgili reklam ve pazarlama faaliyetlerini iyileştirmek için müşterileriyle ilgili verileri kullanıyor;
 • UCIS, AWS bulut bilgi işlem kullanarak kağıdı azaltıyor ve dijital uygulamaları artırıyor.

Bu vakalar, teknolojinin bir kuruluşta oynayabileceği çeşitli rolleri göstermektedir. En iyi şirketler “hazır” çözümlerle ilgilenmezler. Bunun yerine, temel sorunlarıyla başa çıkmanın yeni yollarını bulacaklar.

En İyi Dijital Dönüşüm Başarı Öyküleri

Şirketlerin yeni bir dijital ortama nasıl uyum sağladığını görmek için bazı vaka incelemelerine daha yakından bakmak önemlidir. Pek çok başarı öyküsünden aşağıdaki beş şirket, 2022’de büyük ölçekli dijital dönüşümün inanılmaz derecede başarılı örnekleridir.

IKEA

IKEA mobilya endüstrisine hakimdir. Şirket bunu yeni çalışma uygulamalarına uyarlayarak yapmıştır. Dijital benimseme stratejileri, son zamanlarda diğer şirketlere göre rekabet avantajlarını korumalarına yardımcı oldu.

IKEA’nın mağazaları eskiden bir e-Ticaret platformundan çok farklıydı. Ancak işlerinin dijital tarafına öncelik vermeye başladıklarında, çevrimiçi satışlar üç katına çıktı. Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazaları artık perakende satış noktalarından çok sipariş karşılama merkezleri gibi hareket ediyor. Müşteriler artık seçili ülkelerdeki mağazalarda bile alışverişlerini kasaya gitmeden ödeyebiliyor.

Müşteri deneyiminin altında şirket, tedarik zinciri sistemlerini sessizce revize etti. Yalnızca bir işlemi değiştirmek mümkündü.

IKEA örneği, eksiksiz bir dijital dönüşüm sürecinin bir şirketin alakalı kalmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Armstrong World Industries

AWI, 2021’de 1 milyar doların üzerinde gelir getiren ABD’nin önde gelen tavan ve duvar üreticilerinden biridir.

Armstrong’un dijital dönüşümü, finansal süreçlerindeki zayıflıkları iyileştirerek başladı. Bu, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımına yatırım, şeffaf harcama ve siber güvenliğe dikkat anlamına geliyordu.

Bu iyileştirmeler, büyük ölçüde geliştirilmiş bir web sitesi ve müşteri hizmetleri ile müşterileri satın alma yolculuklarında desteklemek için daha fazla dijital stratejinin temeli haline geldi.

Armstrong için dijital dönüşüm, finansal sistemlerle başladı ancak tamamen gelişmiş bir müşteri deneyimi sağladı.

Capital One

Capital One, mükemmel müşteri hizmeti sağlamak için yeni yapay zeka teknolojilerini kullandı. Amazon’un Alexa özellikli cihazlarını kullanan ilk bankalardan biri olarak, müşterileri artık ihtiyaç duydukları bilgileri ihtiyaç duyduklarında hızlı bir şekilde alabilirler.

“Bakiyem ne kadar?”, “Bir sonraki araba ödemem ne kadar?” ve “bir sonraki kredi kartı faturamın son ödeme tarihi nedir?” müşteriler, çevrimiçi bankacılığa giriş yapmadan bile yanıt alırlar.

Capital One, odaklanmış bir dijital benimseme stratejisinin müşteri hizmetlerini nasıl geliştirebileceğini gösteriyor. Dijital dönüşüm projeleri, işin yalnızca bir bölümünü yeniden yapılandırdı. Doğru zamanda, küçük müdahaleler çok etkili değişiklikler üretebilir.

Microsoft

Microsoft, 1980’lerin sonlarında ev bilgisayarının şafağından beri yazılım inovasyonunda lider olmuştur. Ancak 2000’lerin başında bulut tabanlı yazılım sistemlerinin ortaya çıkışıyla karşı karşıya kaldıklarında, köklü dağıtım modelleri birdenbire modası geçmiş gibi göründü.

Dijital stratejileri, tescilli bulut çözümlerini kullanarak dağıtım sistemlerini tamamen elden geçirmekti. 2008’de Microsoft Azure’u piyasaya sürdüler. Azure artık dünyanın en büyük 2. bulut sağlayıcısı haline geldi ve her ölçekteki kişi ve şirket için çok çeşitli dijital hizmetler sağlıyor.

Pazar liderleri olarak Microsoft, Blockbuster videosu gibi davranmayı seçebilirdi. Bunun yerine, dijital stratejilerini tamamen güncellemek için zekice bir karar aldılar. Bu radikal değişim programı olmasaydı, çoktan unutulmuş olabilirlerdi.

Nike

Küresel spor giyim lideri Nike, dijital dönüşüm girişimlerinin yaratabileceği mükemmel sonuçları sergiliyor.

Nike’ın marka bilinci oluşturma, satış ve teknolojiye yönelik tüm yaklaşımı değişti.

Artık güçlü, doğrudan tüketiciye yönelik bir marka olmaya, perakende ortaklıklarını azaltmaya ve çevrimiçi satış oluşturmak için çalışmalarını artırmaya odaklanıyorlar. Nike Training Club gibi programlar, ayrıntılı tüketici verileri toplar ve kalıpları anlamlandırmak için gelişmiş analitiği kullanır. Daha küçük fiziksel mağazalar artık Nike markasını tanıtmak için çok iş yapıyor.

Perde arkasında, özellikle mobil uygulamalara ve teknolojiye yönelik genişletmelerle birden çok çevrimiçi satış kanalı geliştirmek için başsız ticareti kullanıyorlar.

IKEA gibi Nike de uzun süredir pazar bölümüne hakim oldu. Dijital dönüşümdeki başarıları, hakimiyetlerini sürdürecekleri anlamına geliyor. Bildikleri şeye bağlı kalmak yerine, karşılığını veren riskler aldılar.

Neden Bazı İşletmeler DX’te Diğerlerinden Daha Başarılı?

Nike, IKEA ve Microsoft gibi şirketler dijital dönüşümü kolaymış gibi gösteriyor. Bu başarı hikayeleri ilham verici. Ancak her dijital dönüşüm projesi başarılı olmuyor. Ve dijital dönüşüm başarısız olduğunda, büyük başarısızlığa uğrar, parayı emer, satışları sınırlar ve personelin moralini bozar.

Sorunlar nadiren sadece tekniktir. Uygulama kötü planlandığında projenin iyileştirilmesi gerekir. Bazı temel sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Dönüşüm için vizyon yok;
 • Kuruluş genelinde zayıf iletişim;
 • Personelden katılım eksikliği;
 • Kötü zamanlama.

Bu sorunları önlemenin yolları vardır. Örneğin, dijital kurumsal değişikliklerin bel kemiği olarak dijital benimseme platformlarını kullanmak, liderlerin kurumsal değişikliği benimseme konusunda etkili kararlar almalarını destekleyebilir.

BT danışmanları ve dijital dönüşüm çerçeveleri de başarı şansını önemli ölçüde etkileyebilir.

Her İşletme Belirsiz Bir Ortamda Nasıl Dönüştürücü Kalabilir?

Küresel olarak mevcut iş liderleri ve çalışanları, bir nesildeki en belirsiz yıllardan bazılarını yaşadılar. Geleceğin belirsizliği hiç bu kadar net olmamıştı.

Bir kriz geldiğinde, dijital dönüşüm girişimleri “karmaşık değişim” modellerinden öğrenebilir. Örgütsel değişim, krizler, çalışan direnişi ve finansal talepler gibi bir veya daha fazla faktör tarafından zorlayıcı hale getirildiğinde karmaşıktır.

Lippitt-Knoster karmaşık değişim modeli gibi gelişmiş yönetim modelleri, kuruluşların ilerlemeye devam etmeleri için ihtiyaç duydukları yardımı sağlayabilir.

Başarılı Dijital Dönüşüm Nasıl Sağlanır?

Başarılı bir dönüşüm sağlamak, tamamen doğru kültürü geliştirmek ve doğru stratejileri kullanmakla ilgilidir. Daha fazla başarı öyküsü oluşturmaya yardımcı olacak bazı önemli alanlar şunlardır:

 • Dijital benimseme için, bir kuruluştaki çalışanlar teknolojinin kendisinden daha fazla sorun yaratabilir. Sürecin her aşamasında personel teşvik edilmeli, eğitilmeli ve dinlenilmelidir. Yaptıkları yatırımla, dönüşümün başarılı olması mümkün olacaktır.
 • Dijital altyapı da çözümün bir parçası olmalıdır. Bir Gartner raporu, 2025 yılına kadar iş operasyonlarının %85’e varan oranda bulut hizmetleri üzerine inşa edileceğini gösteriyor. Bulut çözümleri artık dönüşümü güvenli bir şekilde ele almanın kanıtlanmış bir yoludur. Verimli bir bulut platformu büyük bir değişiklik gibi görünse de tüm sürece yardımcı olabilir.
 • Dönüşüm süreci ilerledikçe, veri toplamak her zamankinden daha kritik hale geliyor. Liderler, çalışan deneyimini anlamak ve tedarik zincirlerinin uygun şekilde hareket etmesini ve teknolojinin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak için verileri kullanabilir. Dijital benimseme platformu, teknik veri toplamayı çok daha kolay hale getirmenin bir yoludur.
 • İşletmenin karmaşık değişime ayak uydurmasına yardımcı olacak bir yönetim tarzı bulun. Çevik yöntemler, liderlere ve çalışanlara değişim süreci devam ederken değişmeleri ve uyum sağlamaları için ihtiyaç duydukları araçları sağlayan kanıtlanmış bir başarı yöntemidir.

İleriye Bakmak: Dijital Dönüşümün ve İş Başarısının Geleceği

Geleceğin teknolojisini başarılı bir şekilde kullanmak isteyen işletmeler, değişimi nasıl kucaklayacaklarını öğrenmelidir. Şu andan daha fazlası; yeni teknolojinin diğer kuruluşlar için nasıl çalıştığını görün. Yeni teknolojiler ortaya çıktıkça, liderler sorunlarıyla başa çıkmanın yeni yollarını bulmalıdır.

Başarı şansını artıracak bazı stratejiler şunları içerir:

 • Mümkün olan her yerde otomatikleştirme fırsatları bulun. Rutin görevleri otomatikleştirmek, yeni veri sistemlerinin en basit uygulamalarından biridir. Daha da önemlisi, işte genel bir değişiklik yapılmadan başarılabilir.
 • Sürekli eğitim ve öğrenim için fırsatlar yaratın. Liderlerinizin araştırdığı çözümler konusunda personeli bilgilendirin. Onları uzmanlık kurslarına gönderin. Şirket içindeki öğrenme fırsatlarını tanıtın. Personel eski yöntemlerinde takılıp kalırsa, yeni zorluklara uyum sağlamaya daha az istekli olacaktır.
 • Alternatif iş modellerini ve organizasyon yapılarını değerlendirin. Yukarıdaki örneklerin gösterdiği gibi, eksiksiz bir dijital dönüşüm, kuruluşun genel çalışma modelinde önemli değişikliklerle el ele gider. Bir işletme sürekli olarak seçeneklerini değerlendirdiğinde, daha iyi konumlandırılacaktır.
 • Her çalışanda çevik bir zihniyet geliştirin. Çevik yönetim teknikleri, başarılı bir değişime ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Çalışanlar görevlere çevik bir şekilde yaklaşabildiklerinde her şeye hazır olacaklardır.

Başarı Hikayelerinden Büyümeyi Nasıl Sağlayacağınızı Öğrenin

Bu makalede gösterilen beş şirket, hayati bir kaliteyi paylaşıyor. Hepsi proaktif olarak bir dijital dönüşüm stratejisi aradı. Diğer kuruluşların onlara nasıl dijital iş yaratacaklarını göstermesini beklemediler. Bunun yerine, değişen tüketici talep ve beklentilerini karşılamak için dijital araçlarını uyarladılar.

Başka bir deyişle, başarılı dijital benimseme kültür, tutum ve liderliğe bağlıdır. McKinsey’den yapılan araştırma, liderliğin en önemli şey olduğunu göstermiştir; kuruluşların %70’e varan oranı, farkı görmek için yönetim değişiklikleri uygulamaktadır.

Paylaşmak önemsemektir!

En güncel yazılardan haberdar olmak için Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.