Hızlı Erişim

BPA nedir? BPA veya iş süreci otomasyonu, bir kuruluşun performansını önemli ölçüde iyileştirebilir, maliyetleri azaltabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Bu yazıda, aşağıdakiler dahil olmak üzere BPA’nın temellerini ele alacağız:

 • BPA’nın tanımı
 • BPA’nın yararları ve sakıncaları
 • BPA ne zaman kullanılmalı ve ne zaman kullanılmamalıdır?

BPA, bir kuruluş için önemli bir yatırım getirisi sağlayabilir ve hatta bazıları otomasyonun işletmelerin çalışma şeklini yeniden şekillendireceğini öne sürerken, öncelikle bu kavramın temellerini anlamak gerekir. Ayrıca BPA nedir sık sorulan 10 soru ve cevap yazımı da okuyabilirsiniz.

BPA Nedir?

İş süreci otomasyonu (BPA – Business process automation), normalde insanlar tarafından yapılan görevleri gerçekleştirmek için dijital araçların kullanımını ifade eder.

Bu görevlerin karmaşıklığı, veri girişi gibi basit veri etkinliklerinden karar verme ve analiz gibi daha karmaşık görevlere kadar değişebilir.

Dijital inovasyon günümüz ekonomisinde giderek daha fazla değişiklik yaratmaya devam ederken, dijital araçlar artan sayıda iş görevini otomatikleştiriyor. Örneğin, yapay zeka (AI), sadece birkaç yıl önce mümkün olmayan yeni otomasyon seviyelerine olanak tanır.

BPA terimi ile otomasyon arasında ince bir ayrım vardır; bu, yalnızca dijital otomasyonu değil, her türlü otomasyonu ifade eden daha genel bir terimdir. Yine de BPA’yı incelerken otomasyon, dijital inovasyon ve dijital dönüşüm bağlamında anlamakta fayda var.

Kuruluşunuz BPA Kullanmalı mı?

Kuruluşların BPA çözümlerini benimsemesinin birçok nedeninden sadece birkaçı:

 • Doğruluk. BPA araçları hata yapmaz ama insanlar yapabilir.
 • Verimlilik ve hız. Yazılımlar, görevleri insanlardan çok daha hızlı gerçekleştirebilir, hem de maliyetinin çok küçük bir kısmıyla.
 • Dayanıklılık. Otomasyon, yorulmadan 24 saat kesintisiz çalışabilir.
 • İş performansı. BPA’nın sağladığı üretkenlik artışları, erken benimseyen ve yenilik yapan kuruluşlar için rekabet avantajı sağlayabilir.

Bu faydalara rağmen, BPA’nın dezavantajları olduğunu bilmek önemlidir.

Örneğin:

 • Yapay Zeka (AI) düşünemez. Otomasyon platformları, insan yargısı gerektirenler gibi belirli türdeki bilişsel görevleri gerçekleştiremez, bu nedenle yine de insanlar tarafından işletilmeleri gerekir.
 • BPA araçlarının kapsamı sınırlıdır. Yapay zeka ve otomasyon araçları yalnızca dar, tekrarlayan görevleri gerçekleştirebilir. Bu, belirli iş faaliyetleri türleri için zaman kazandırabilirken, aynı zamanda BPA çözümlerinin belirli iş veya görev türleri için kullanılamayacağı anlamına da gelir.
 • Özelleştirilmiş otomasyon araçları maliyetli olabilir. DAP’ler gibi belirli otomasyon araçları türleri esnektir ve kolayca dağıtılabilir. Özelleştirilmiş kurumsal düzeyde BPA çözümleri gibi diğerleri, kurulum için daha fazla zaman ve para gerektirir.

Bu son nokta, otomasyon araçlarıyla ilgili önemli bir noktayı gündeme getiriyor: Tüm araçlar aynı kapsam veya ölçeğe sahip değildir. Bazıları günlük iş akışlarına odaklanır, diğerleri üst düzey iş faaliyetlerini yürütmek için tasarlanmıştır ve bazıları ise ortada bir yere denk gelir.

İşyerinde BPA ve Otomasyon Örnekleri

İşte BPA ve otomasyon araçlarının işyerini nasıl etkilediğine dair birçok örnekten sadece birkaçı:

 • Chatbot‘lar müşteri hizmetlerini, teknik desteği ve kullanıcı arayüzlerini otomatikleştirmek için kullanılıyor
 • Dijital benimseme çözümleri gibi iş akışı otomasyon platformları, çalışanların tekrarlayan iş görevlerini otomatikleştirmesine olanak tanır
 • Optik karakter tanıma (OCR), diğer doğal dil işleme yetenekleriyle birlikte, metnin okunması ve analizi etrafında dönen iş görevlerini otomatikleştirebilir.
 • Yapay zeka, kredi akreditasyonu ve dolandırıcılık tespiti gibi finansal hizmet görevlerini otomatikleştirmek için kullanılıyor
 • Siber güvenlik alanında, yapay zeka ve otomasyon araçları, anormallik tespiti gibi sıkıcı ve zaman alan görevleri gerçekleştirebilir.

Liste uzayıp gidebilir ve önümüzdeki yıllarda daha da uzayacaktır. Aslında, birçoklarına göre otomasyon, çalışma ortamının standart bir parçası haline gelecek ve birçok işyerinin şeklini çok iyi değiştirebilir.

BPA ve Otomasyon İşin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Çoğu uzman, şu anda teknolojik bir devrimin ortasında olduğumuz konusunda hemfikir. Sanayi devrimi gibi, mevcut teknolojik devrim de yaşama, çalışma ve iş yapma şeklimizi yeniden şekillendirecek. Bu nedenle otomasyon araçları, işin geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak – ve bu eğilimlerin bugün ortaya çıktığını şimdiden görüyoruz.

Buradakiler sadece birkaç örnek:

 • Yapay Zeka (AI), BPA ve otomasyon, eski işleri yok ederken yeni işler yaratacaktır. Birçok araştırma çalışması, yarının iş kompozisyonunun bugününkinden önemli ölçüde farklı olacağını öne sürüyor. Öncelikle, bu teknoloji odaklı inovasyondan kaynaklanacak. Otomasyon belirli işleri ortadan kaldıracak, diğerlerini değiştirecek ve yenilerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Örneğin: perakende, ofis destek hizmetleri ve müşteri hizmetleri işleri azalırken bilgisayar bilimi becerileri gerektiren işler artacaktır.
 • Teknolojiye dayalı değişim hızlandıkça otomasyonun etkisi artacaktır. BPA yalnızca daha fazla iş görevini üstlenmekle kalmayacak, BPA ve Yapay Zeka (AI) destekli dijital otomasyon, etkisini fiziksel alana genişletmeye devam edecek. PwC gibi büyük araştırma firmalarına göre, robotik daha yaygın hale geldiğinde, Yapay Zeka (AI) ve BPA, işletme içinde otonom robotların kullanılmasını sağlayacak.
 • Otomasyon, işyerinde bir beceri boşluğuna katkıda bulunuyor. Otomasyon, günümüzün işyeri beceri boşluğunun tek nedeni olmasa da, katkıda bulunan bir faktördür. Birçok kişi işlerinde güncel kalmak veya yenilerini bulmak için becerilerini yükseltme ihtiyacının farkına vardı.

BPA, Yapay Zeka (AI) ve otomasyonun tümü, yalnızca iş dünyası üzerinde değil, müşteri deneyimleri, ürünler ve hizmetler ve hatta dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşam kalitesi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Paylaşmak önemsemektir!

En güncel yazılardan haberdar olmak için Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.