CIO vs CTO – bu roller arasındaki temel farklar nelerdir ve hangisi sizin için daha uygun bir kariyer yolu?

Bu yazıda, her iki pozisyonu ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. İlk olarak, hem CIO’ların hem de CTO’ların iş sorumluluklarına bakacağız. Ardından iki rol arasındaki farkları keşfedeceğiz. Son olarak, her pozisyon için ortalama maaşlara bakacağız.

CIO ve CTO: Temel Sorumluluklar ve Farklılıklar

Bu iki liderlik rolünün her biri için temel sorumluluklar şunlardır:

CIO SORUMLULUKLARI

Chief Information Officer (CIO) iş sorumlulukları şunları içerir:

 • BT altyapısını, operasyonlarını ve hizmetlerini yönetir
 • Dijitale öncelik veren kurumsal değişiklikler gerçekleştirir
 • Yeni dijital araçlar temin eder ve uygular
 • BT ekiplerini ve personelini yönetir

Bu tür görevler her zaman CIO’nun etki alanının bir parçası olmuştur, ancak son yıllarda CIO’nun sorumlulukları bir şekilde daha da gelişmiştir. Mevcut iş ortamına hakim olan yaygın dijital dönüşüm eğilimleri sayesinde, CIO’lar artık stratejik iş girişimlerinden sorumlu hale geldi.

Gartner, CIO’nun rolünün aşağıdakiler gibi diğer etkinlikleri içerecek şekilde genişlediğini belirtti:

Doğal olarak, sorumluluklar şirketten şirkete önemli ölçüde değişecektir, ancak bu tür görevler en yaygın olanlardır.

CTO SORUMLULUKLARI

Chief Technology Officer (CTO) esas olarak bir kuruluşun teknoloji araştırma, geliştirme ve yatırımlarından sorumludur – kısacası CTO’lar şirketlerin büyümesine yardımcı olmak için teknolojiden yararlanır.

Bazıları, iki pozisyon arasındaki temel farkın bir CIO’nun dahili teknolojiye odaklanması, CTO’ların ise müşteriyle yüz yüze teknolojiye odaklanması olduğunu söylüyor.

CTO’lar aşağıdaki gibi görevlerden sorumlu olacaktır:

 • Araştırma ve geliştirme ekiplerini yönetmek
 • Geliştiricileri ve ürün ekiplerini denetlemek
 • Müşteriye dönük BT sistemlerini ve ürünlerini tasarlamak ve sürdürmek
 • Müşteriye dönük teknolojinin iş hedeflerini karşılamasını ve bunlarla uyumlu olmasını sağlamak
 • En yüksek getirisi olan teknolojilerdeki geliri maksimize etmek

CIO’nun kesin sorumluluklarının şirketten şirkete değişmesi gibi, CTO’nun rolü de kuruluşa bağlı olarak değişecektir. Ancak bu faaliyetler, iki rol arasındaki farkı anlamaya ihtiyaç duyanlar için genel bir rehber görevi görebilir.

CIO VE CTO ARASINDAKİ KRİTİK FARKLAR

Sorumlulukları açısından iki pozisyonun nasıl farklılaştığını daha önce görmüştük.

Ancak bu iki rol pratikte nasıl karşılaştırılır?

TechRepublic‘e göre:

 • CIO’lar son derece politik bir ortamda faaliyet gösteriyorlar, çünkü pek çok işletme faaliyet göstermek ve rekabet gücünü korumak için BT’ye çok bağlı.
 • CIO’nun rolü, daha iş odaklı ve daha az uygulamalı hale gelecek şekilde genişledi
 • CIO’lar hem iş yönetimi hem de BT konusunda bilgili olmalıdır

Kısacası, CIO, bir lider programcı, geliştirici veya BT mimarından çok bir iş lideridir. Geçmişte CIO’lar “arka ofis” yöneticileri olarak görülse de, bu önemli ölçüde gelişti. (Örneğin; İş bankası’nın yeni Genel Müdürlüğü pozisyonu için sayın Hakan Aran‘ın önerilmesi gibi)

Bu nedenle modern CIO’lar, iş stratejilerini yönetmeye ve liderliğe hazır ayrıca yetenekli olmalıdır – sonuçta iş sonuçlarından ve performanstan sorumlu olacaklardır.

CIO’nun rolü çok büyük ölçüde değiştiğinden, birçok şirket, aşağıdakiler gibi belirli BT işlevlerini devralmak için bir CTO pozisyonu ekledi:

 • Teknoloji çözümlerinin tasarlanması, önerilmesi ve benimsenmesi
 • BT altyapısının geliştirilmesi ve oluşturulması
 • Mühendislik ekiplerini yönetmek
 • BT operasyonlarını ve sistemlerini denetlemek ve optimize etmek

Kısacası CTO, BT’nin teknik tarafına daha fazla odaklanırken, CIO BT’nin iş tarafına geçti. Bu fark, CTO’ların bir iş geçmişine göre daha güçlü bir teknik geçmişe ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Her iki pozisyon da günümüzün çevik, dijitale öncelik veren kuruluşunda eşit derecede haklı yatırımlardır, ancak farklı vurguları vardır.

CIO MAAŞI VE CTO MAAŞI

Doğal olarak, bir iş seçerken maaş değil, kişinin kendi ilgi alanı belirleyici faktör olmalıdır. Bununla birlikte, maaş, potansiyel kariyer yollarını değerlendirirken tartılması gereken önemli bir faktördür. Ayrıca Maaşın nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız ilgili yazımı (İşverenler CIO Maaşını Nasıl Belirliyor?)okuyabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki CIO’ların birkaç ortalama yıllık maaşları:

Ve işte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki CTO’ların ortalama yıllık maaşlarından bazıları:

Açıkça, web sitesindeki rakamlar arasında farklılıklar var. Her web sitesi farklı veri havuzlarından yararlandığı için bu çok doğaldır. Bununla birlikte, genel olarak, CTO maaşlarının ücret ölçeğinde CIO maaşlarından biraz daha düşük olduğunu görebiliriz. Yine, bu da mantıklı, çünkü CIO’lar genellikle CTO’lardan daha kıdemli.

Bununla birlikte, uzun vadeli bir kariyer seçimi söz konusu olduğunda, maaş, dikkate alınması gereken en önemli nokta olmamalıdır. Bunun yerine, hangi işin daha uygun olduğunu sormak önemlidir. Hem iş hem de teknolojiyle ilgilenenler – ve doğru becerilere sahip olanlar – muhtemelen bir CIO rolü için daha uygun olacaktır.

Öte yandan, BT sistemlerini ve mimarisini tasarlamayı ve inşa etmeyi tercih eden daha teknik bir zihniyete sahip olanlar, CTO pozisyonu için muhtemelen daha uygun olacaktır.

Tarih: 12 Ocak 2021 / Kategori: Dijital Dönüşüm / Etiket: , , , /

Yazıyı Paylaşmak ister misin?

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

  Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.