Dijital Dönüşüm: 2020’ye Bakış

Dijital dönüşüm (DX) girişimleri, her zaman CIO’nun gündeminin zirvesindedir. 2017’nin son çeyreğinde düzenlenen dört teknoloji tedarikçisinin CEO’larının katıldığı, 2017 ET Değişim Zirvesi‘nde The Sepharim Group’un Bob Egan tarafından yönetilen bir panel oturumu sırasında dijital dönüşümdeki zorluklar ve en iyi uygulamalar konusundaki bakış açılarını paylaştı. Panelistler, IoT, mobilite, uygulama etkinleştirme ve güvenlik için çözümler sunan şirketleri temsil etti. Bu oturumda konuşulan vizyon, bakış açısı ve gelişmelere göre oturum sırasında paylaşılan bazı en iyi uygulamaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

dijital dönüşüm 2020

En başından itibaren güvenliğin tasarlanması Dijital dönüşümün büyümesini hızlandırıyor.

Güvenlik sorunları, birçok dönüşüm çabasının önemli bir engelleyicisidir. İşletmeyi güvence altına almak yeni bir trend olmasa da, şirketlerin eski yazılımları çalıştırdığı ve yeni donanımları bu sistemlere bağladığı için güvenlik kaygılarının arttığı açıktır. Örneğin, Lopez Research’ün röportaj yaptığı şirketlerin yüzde 82’si, “güvenlik endişeleri, IoT dağıtımlarımızı durdurdu.” Cog Systems’dan Clearblade ve Daniel Potts’dan Eric Simone, IoT donanım, ara katman yazılımı ve yazılımın çözümün ilk tasarımında güvenliğini sağlayarak gelecekteki güvenlik açıklarını en aza indirgeme fırsatını vurguladı. Sapho, şirketlerin, satıcıdaki güvenlik ihlallerini önlemek için üreticinin güvenlik politikalarını değerlendirmesi gerektiğini de belirtti. Tabii ki, şirketlerin aynı zamanda uygulama üzerinden cihazlardan teknoloji yığınının her katmanında güvenliği gözden geçirmesi gerektiği net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Verimlilik ve farklı deneyimler için uygulamaları ve iş akışlarını modernize etmenin önemi artıyor

PowWow Mobile ve Sapho, dijital dönüşümün şirketlerin mevcut uygulamaları ve süreçleri nasıl güncellemelerini gerektirdiğini anlattı. PowWow Mobile’dan Kia Benhia, uygulama stratejilerinin, uygulamaların kaldırılması, yeniden yapılandırılması, yeniden yazılması ve değiştirilmesini içeren dört Rs’den birine uyduğunu söyledi. Öncelikle, bir şirket sınırlı kullanım ile uygulamaları çekmelidir. Refactoring, şirketlerin tüm uygulamayı kaydetmeden ön uçları modernleştirmelerine olanak tanır. Diğer durumlarda, en iyi uygulama deneyimini sunmak, yeni iş akışlarını ve deneyimlerini desteklemek için uygulamayı yeniden yazmayı gerektirir. Şirketler ayrıca, uygulamalarını CRM ve finans için Hizmet Uygulamaları olarak Yazılım gibi raf çözümlerinden daha modern bir şekilde değiştirmeyi de düşünmelidir. Her kurum için en büyük zorluk, yüzlerce uygulamaya yayılan bir planı kategorize etmek, önceliklendirmek ve tasarlamaktır.

Dijital dönüşüm (DX) yolculuğunuzu tanımlayın

Sapho’dan Fouad ElNagger, Dijital dönüşüm’ün farklı kuruluşlara farklı şeyler anlamına geldiğini, ancak dönüşüm için iki geniş yaklaşımın sınıflandırdığını belirtti. Birinci dönüşüm sınıfı, üretkenlik kazançlarını artırmak için teknolojinin nasıl kullanılacağına odaklanmaktadır. İkinci alan, modern çalışanlar için modern bir kuruluşun nasıl inşa edileceğine odaklanıyor. İkinci dönüşüm deneyiminin örnekleri arasında iPad’leri olan zamanlama konferans odaları, dijital tabela, gelişmiş işbirliği ve müşteri odaklı yeni deneyimler sayılabilir. Her iki strateji de bir şirketin ana hattını geliştirmesine izin verir. Aslında, üretkenlik kazanımlarına odaklanırken bile önemli sayılar söz konusudur. Örneğin, EINagger, verimlilikte yüzde bir artışın Conoco Philips’in işine 800 milyon dolar değerinde olabileceğini kaydetti.

Geçmişe köprüler kurmak.

Başarılı DX stratejileri, işi yürüten tüm temel sistemleri kopyalayamayacağınızı ve değiştiremeyeceğinizi kabul eder. Modernizasyon uygulamaları ve hizmetleri, bir şirketin eski protokoller ve kayıt sistemleriyle bağlantı kurabilecek yeni sistemler oluşturmasını gerektirir. Şirketler API’ler, Mobil Backend gibi Servislere ve uzman yazılım platformlarına ihtiyaç duyarlar. DX, eski sistemlerin standardizasyonunu ve entegrasyonunu dahil etmelidir. Cog Systems ayrıca, kullanıcı deneyimini geliştirmek için otomasyona yönelmenin önemli olduğuna dikkat çekti.

Sınırları yeniden düşünmek

Herkes, başarılı şirketlerin değişimi benimsemeleri ve şirketin bugünkü durumdan daha geniş bir vizyon tanımlamaları gerektiğine karar verdiler. Panel, Ford Motor Company’nin kendisini sadece ve otomotiv üretimi için taşıma işinde nasıl göründüğü ile ilgili örnekleri paylaştı. Bu arada, Dominos Pizza kendisini sadece bir gıda tedarikçisinin yerine bir BT şirketi olarak görüyor.

Yönetici desteği alınması

Başarılı dönüşüm, organizasyonun her seviyesinde değişim ajanları ve evangelistleri gerektirir. Bununla birlikte, Dijital dönüşüm eforu, yeni bir projeyi taahhüt eden, firmanın risk toleransını artıran ve dönüşüm projeleri için uygun finansman sağlanmasını sağlayana kadar, çekiş kazanmayacaktır.

Bir şey kesin. Böyle dinamik bir coğrafyada büyümek için, içinde bulundukları sektörden bağımsız olarak bir şirketin güçlü bir dijital disipline sahip olması gerekir.

Leave a Reply