Dijital Dönüşümde DevOps’a Geçiş

Dijital dönüşümlerde devops gibi yeni methotlara geçiş çok büyük önem teşkil etmektedir. Geleneksel Şelale (waterfall) Geliştirme Modeli ile, yazılım gereksinimleri önceden açık ve net olarak tanımlanmıştır. Ürünün tanımı da kararlıdır. Geliştiriciler yazılımı uyguladıktan sonra, operasyonel ekipler uygulamayı gerçekleştirir.

devops

Ancak BT dünyası hızla değişiyor. Gereksinimler çok sık değişir ve yazılımlar giderek artan bir hızla geliştirilmelidir. Yazılım ve uygulamaların daha hızlı bir şekilde pazarlanması gerekmediği gibi, sürekli güncellemek, kolayca yeni özellikler eklemek ve bulunan hataları düzeltmek de mümkün olmalıdır. Çevik (Agile) Geliştirme Modeli gerçekten işe yarıyor.

Bununla birlikte, geliştiriciler ekibi hızlı ve verimli bir şekilde tepki vermesi gereken tek kişi değildir. Yeni uygulamaları dağıtması ve izlemesi gereken operasyon ekibi, güncellemeler ve eklentilerle benzer şekilde tepki göstermelidir. Bu DevOps yaklaşımı olarak bilinen ne yol açar.

evelution-of-devops

DevOps, 2000’li yılların başında bir ihtiyaçtan yaratılmış olsa da, sürekli olarak gelişmiştir. 2015 tarihli DevOps Raporu’ndaki Puppet Labs’ın yakın tarihli bir araştırmasında, bir DevOps kültürü deneyimini benimseyen şirketler “60 kat daha az arıza yaşadılar ve başarısızlıktan daha düşük puan alanlara göre 168 kat daha hızlı bir şekilde iyileştiler. Ayrıca, 200x daha kısa teslim süreleriyle 30 kat daha sık dağıtıyorlar. ”

Peki, DevOps nedir?

DevOps, Gelişim ve operasyon ekipleri arasındaki iletişimi, işbirliğini ve entegrasyonu geliştirmeyi amaçlayan ve Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC) boyunca Çevik (Agile) metodoloji ilkelerini ve uygulamalarını benimseyen bir harekettir. Amaç, geliştirme ve dağıtım arasındaki süreyi azaltarak yazılım ürün sunumunu iyileştirmektir.

devops nedir

Çevik ve DevOps aynı şey mi?

DevOps, Çevik’in (Agile) bir dalı olarak düşünülebilir. Bir DevOps ortamında, bir sistemin geliştirme aşaması, sürekli iyileştirme ve hızlı gelişim gibi Çevik (Agile) uygulamaları ve ilkeleri benimseyecektir. Ancak, DevOps biraz daha ileri gider. SDLC’nin serbest bırakma / dağıtım ve üretim destek aşamaları sırasında, yakın işbirliği içinde çalışan geliştirme ve operasyon ekiplerine daha fazla odaklanılmasını sağlar.

devopsvsagile

Bir organizasyonun bir DevOps kültürüne etkili bir şekilde nasıl geçiş yapabileceği aşağıda açıklanmıştır:

Küçük başlayın: DevOps’a geçerken, küçük ölçekte geçiş yapmak önemlidir. Bu, düşük riskli, yüksek ödüllü bir pilot projeyi yöneterek etkin bir şekilde yapılabilir. Geliştirme ve operasyon ekiplerinin aynı odada bulunması ve pilot projede ortak bir hedefe doğru birlikte çalışmalarına izin verilmesi önemlidir. Küçük ölçekte başlamak, değişime direnç gösterilmesini sağlar.

Silo zihniyetini ortadan kaldırın: Silo zihniyeti, bir kurumdaki çeşitli departmanların veya grupların aynı kuruluştaki diğer bireylerle bilgi veya bilgi paylaşmak istemediği yerlerdir. DevOps ortamı işbirliği ile büyüyor. Yani, silo zihniyetinin ve kültürünün ortadan kaldırılması çok önemlidir. Bu kültürü ortadan kaldırmak için örgüt içinde birleşik bir vizyon oluşturulmalıdır. Şirketin çalışanlarının aynı yönde sıraya girmesi gerekiyor, ancak yürütme ekipleri gemiye binme ve kontrol etme konusunda kontrol altında olmalı.

Gelişim ve operasyon takımlarının zihnini canlandırın: Gelişimi ve Operasyonları temsil eden bireylerin aynı takıma konmasını ve düzenli toplantılar yapılmasını sağlayın. Aynı odada aynı odada gelişme ve operasyonları temsil eden bir temas noktası olmalıdır. Bu ortak ekibe ortaklığın teşvik edilmesine yardımcı olacak ortak bir hedef vermek önemlidir.

Geliştirme, test etme ve dağıtma boyunca paylaşılan araçlar stratejisini anlayın: Araç seçim süreci genellikle ekipler arasındaki yanlış iletişimi teşvik eder. Ortak bir seçim stratejisi, paydaşlar arasında ortak bir hedef kümesine bağlı kalmalıdır. Strateji ayrıca araçlar arasında sorunsuz işbirliği ve entegrasyon sağlamalıdır. Stratejinin temel amacı, mümkün olduğu kadar çok işlemi otomatik hale getirmektir. Geliştiriciler, yeni insani etkileşimle birlikte yeni ve güncellenmiş yazılımları dağıtım ve operasyonlara gönderebilmelidir.

Girişim kapitalist tarzı finansman kullanın: Girişim kapitalistleri değere odaklanır. Projeler, kilometre taşlarına çarptığında ve bir sonraki hedefe ulaşmak için daha fazla finansmana ihtiyaç duyduklarında yatırım yaparlar. Çalışmayan projeleri finanse etmeyi bırakıyorlar. Çevik (Agile) şirketler şimdi bu yaklaşımı benimsiyor. Ekipler, teslimat hedeflerini işlere aktarırlar. Bunlar, taahhütlere karşı yuvarlanma esasına göre gözden geçirilir. Hedefler yıl boyunca güncellenir ve ihtiyaç duyulduğunda fonlar serbest bırakılır.

İşletmenizin DevOps‘a geçiş yapmanıza yardımcı olacak birine ihtiyacı var mı? Bu kültürü kuruluşunuzda uygulamanıza yardımcı olmak için bilgilerimizi aktarmamıza izin verin. Bu süreçte size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için iletişime geçin.

Leave a Reply