Hızlı Erişim

Bir CIO veya BT lideriyseniz, size bir soru soralım: Dönüşümünüzü her yönüyle rakamlarla ölçebilir misiniz?

Dijital dönüşüm ilerlemesini ölçebilseniz de, KPI’lar dönüşümün insan özünü, yani değişimi hesaba katmaz. Dijital dönüşümünüzün başarılı olması için etkili bir şekilde yönetmeniz gereken şey de budur.

Temel performans göstergelerinde (KPI’lar) çok fazla değer olsa da, dijital dönüşüm yol haritanız boyunca temel ayarlamalara izin vermek için dönüşümünüzün genel başarısını ölçmenin faydalarını da göz önünde bulundurmaya değer. Bu yaklaşım, başarıya giden yolda gerekli ayarlamaları yapmanızı sağlar.

Bu yazı, aşağıdaki adımları kullanarak dijital dönüşümü nasıl ölçeceğinizi gösterecektir:

 1. Yeni iş süreçlerini analiz edin ve modelleyin.
 2. Yalnızca BT hedefleri değil, iş hedefleri belirleyin.
 3. Değer akışı yönetiminden yararlanın.
 4. Doğru araçları ve çerçeveleri edinin.
 5. Paydaşlardan gelen geri bildirimlerle ilerlemeyi değerlendirin.

Öncelikle, dijital dönüşüm çabalarını ölçmenin günümüz iş piyasasında neden yararlı olduğunu inceleyelim.

Dijital Dönüşümü KPI’ların Ötesinde Ölçmek Neden Önemli?

Daha önce paylaştığımız Dijital Benimseme Trendleri Raporu 2023, küresel harcamaların 2027 yılına kadar 1.548,9 milyar ABD dolarına ulaşacağını tahmin ederek CIO öncelikleri listesinde öne çıkıyor. Ancak önemine rağmen, bir dönüşüme girişmek birçok kuruluş için zorlayıcı olabilir ve dijital dönüşüm ilerlemesini ölçme arzusu genellikle başarıyı garantileyen yanıttır.

Bununla birlikte, dijital dönüşüm girişimlerinin, değer gerçekleştirme (value realization) konusunda içgörü eksikliği nedeniyle çok sık başarısız olduğunun farkında olmak çok önemlidir. Dijital dönüşümün değer ölçümüne yaklaşmanın geleneksel yolu, KPI’ları ve metrikleri kullanmaktır. Ancak, değişiklikleri yönlendiren personelin tüm önemli deneyimlerini ve bakış açılarını kapsamadığı için bu kapsam sınırlıdır.

KPI’lar ve metriklerin yeri olmasına rağmen, ilerlemenin tam resmini elde etmek ve başarıyı artırmak için paydaşların insan deneyimini yakalamanız ve bunlara yanıt vermeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, dijital dönüşüm yatırımlarınızın geri dönüşünü alma şansınızı artırırsınız.

Sayıya dayalı olmayan dönüşüm ilerlemesi ve başarısı ölçümlerine odaklanarak, personelinize deneyimlerine değer verdiğinizi ve yeni dijital araçlardan daha yüksek değere sahip dijital dönüşümü gerçek kolaylaştırıcılar olarak rollerini kabul ettiğinizi gösterirsiniz.

Şimdi KPI’ların ötesinde dijital dönüşümü ölçmenin önemini keşfettik, kimin sorumluluk ölçümü olduğuna bakalım.

Dijital Dönüşümü Ölçmek Kimin Sorumluluğu?

Yeni ve yenilikçi teknolojileri edinme ve kuruluşlarına entegre etmedeki rolleri nedeniyle, CIO’lar ve BT liderleri dijital dönüşüm ilerlemesini ölçmekten sorumludur. Bu nedenle, yeni bir CIO veya BT liderini işe alırken, şirketinizin başarısı için dijital dönüşümü etkin bir şekilde ölçme deneyimine sahip olduğundan emin olun.

CIO’ların ve dönüşümcü BT liderlerinin rolünde dijital dönüşüm ölçümünün önemine rağmen, bunu nasıl uyguladıklarını bilmek çok önemlidir ve bunu daha sonra ele alacağız.

CIO’lar ve BT Liderleri Dijital Dönüşümü Nasıl Ölçüyor?

Dönüşümünüzdeki tüm dijital girişimlerde başarıyı nasıl değerlendireceğinizi ve hedeflere yönelik ilerlemeyi nasıl değerlendireceğinizi anlamak için, bu sonuçları ve hedefleri raporlaması gereken CIO’ların değişen beklentilerini kavramak çok önemlidir.

Pandemi, CIO’ların rolünü önemli ölçüde değiştirerek onları daha iddialı hedeflerden ve BT işlevlerinden uzaklaşmaktan sorumlu hale getirdi. Sonuç olarak, günümüzde CIO’nun rolü önemli ölçüde değişti – sadece BT ekibini yönetmek yeterli değil.

Artık etkili bir iletişimci, kolaylaştırıcı ve iş planlayıcısı olmak, dönüşümsel gelişime liderlik etmek ve test süreçlerini, güvenlik önlemlerini ve uyumluluk düzenlemelerini yönetmek gibi daha büyük beklentiler ve sorumluluklar var. Ve CIO’nun önceliklerinin başında her zaman dijital yatırımların geliri etkilediğinin farkında olmak gelir.

CIO’lar ve BT liderleri, ölçüm için doğru araçları ve çerçeveleri edinerek dijital dönüşümü ölçmek için bu becerileri kullanır.

1. Yeni İş Süreçlerini Analiz Edin ve Modelleyin

Dönüşümünüzün başarısını ölçmek için iş süreçlerini analiz etmek ve modellemek çok önemlidir. İlk adım hazırlıktır.

 1. Hazırlanın: Yetkinliği modellemek için güvenilir, kanıtlanmış bir süreçte ustalaşın ve onu her bir dijital dönüşüm girişimine uyacak şekilde özelleştirin.
 2. Olay ve sonuç odaklı olun: Tüm süreçleri olay tamamlamaya dayalı sonuç odaklı hizmetler olarak tanıyarak, normalleştirerek ve tanımlayarak işletmenizin çalışma şeklini dönüştürün.
 3. Dönüşüm misyonunuzu anlayın: Bir iş süreci modelinin hedefini belirlemek, her dijital dönüşüm projesinin yolculuğunda çok önemlidir ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.
 4. Gündem oluşturun ve takip edin: Doğru soruları sormak, aşırı sorular sormaktan çok daha etkilidir.

2. Yalnızca BT Hedefleri Değil, İş Hedefleri Belirleyin

Bir CIO olarak başarılı bir dijital dönüşüm için, yalnızca teknolojinin uygun şekilde çalışması ve iş hedeflerine hizmet etmesi gerekli değildir. Bu aynı zamanda, CIO’lar tarafından belirlenen teknolojik hedefler ne olursa olsun şirketin kârlı girişimleriyle uyumlu olması gerektiği anlamına gelir.

CIO’lar, işletmenin isteklerine karşılık gelen KPI hedefleri belirlemeli ve uygun alanlara odaklanmalıdır. Kuruluşunuz, hangi KPI’ların farklı kültürünüze, sektörünüze ve misyonunuza en uygun olduğuna karar vermelidir. Örnek olarak müşteri deneyimini ve katılımı ve güvenilirlik veya kullanılabilirlik rakamlarını (dönüşüm oranları, tekrar müşteriler/kullanıcılar veya günlük aktif kullanıcılar gibi) kullanabilirsiniz.

Başarılarınızın değerini tanımlamak için bir taban çizgisi hayati önem taşır; bir temele sahip olmamak ilerlemeyi görmeyi zorlaştırır. KPI’larınızı seçerken, bunları önceki performansa göre ölçebildiğinizden emin olun. CIO’lar, herkese fayda sağlayacaklarını garanti etmeli ve paydaşların katılımını sağlamalıdır. Tüm organizasyon üyeleri, bu hedef ve önlemlerle başarıyı gerçekleştirmelidir.

3. Değer Akışı Yönetiminden Yararlanın

Bilinmeyen sulara girmek, CIO’lar için göz korkutucu olabilir, ancak organizasyonu koruma sorumlulukları çok önemlidir. Çözümlerin kalitesinden emin olmalı ve müşteriler tarafından satılan veya kullanılan tüm araçlar için sorumluluk almalıdırlar.

Neyse ki, değer akışı yönetimi, kullanıcıların zahmetsizce bağlantı kurması için işbirliği araçları sağlarken, dönüşüm geliştirme süreçleri boyunca darboğazları izlemelerine olanak tanır. Bunu yapmak, CIO’ların bu yeni keşfedilen gücü yönetmesini ve etkili bir şekilde etkilemesini sağlar.

Değer akışı yönetimi, çalışanlara ve yöneticilere performansla ilgili gerçek zamanlı geri bildirim sunan görsel bir yol haritası işlevi gören, herhangi bir kuruluş için paha biçilmez bir varlıktır. “Değer” terimi, bu sürecin müşteri memnuniyeti açısından değerine atıfta bulunurken, “akış”, süresi boyunca sürekli akışı nasıl ölçtüğümüzü vurgular.

Değer akışı yönetimi, zaman içinde tutarlı izleme ile yeterince uygulandığında, birden fazla sektörde sayısız işletmenin dönüşümü için başarılı olduğunu kanıtladı.

4. Doğru Ölçüm Araçlarını ve Çerçevelerini Edinin

Gartner, CEO’ların %80’inin mevcut ekonomik baskılara karşı koymak için dijital teknoloji yatırımlarını artırdığını tespit etti. Bu istatistik, CIO’ların organizasyonu dönüşüme hazırlamaya yardımcı olmanın özü olduğunu gösteriyor. Rollerinin bir kısmı, dönüşümü başarılı kılmak için güvenilir araçlar ve çerçeveler sağlamaktır.

Değer akışı sağlama platformlarını (CI/CD, test etme, yapı yönetimi) SAFe® (Scaled agile framework®) gibi çevik çerçevelerle entegre etmek, ekiplere şirket içinde uygulama sunmaları için verimli bir yol sağlar.

CIO’ların ilerlemeyi izlemek ve gelecek için plan yapmak için etkili bir platforma ihtiyacı var. Neyse ki, teknolojik gelişmeler bu süreci manuel olarak beyaz tahtaya dönüştürmek yerine otomatikleştirmemize izin verdi – el emeğine elveda! İş akışlarınızı görsel olarak gözlemlemek, yönetmek ve analiz etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Artık CIO’lar ve BT liderleri, dönüşüm ölçümü için başarılı sonuçlarla veriye dayalı kararlar almak için bilgiye erişebilir.

5. Paydaşlardan Gelen Geri Bildirimlerle İlerlemeyi Değerlendirin

Dönüşümün her aşamasında, ön cephedeki kullanıcıların bakış açısından ilerlemeyi ölçmek için görüşlerini kullanırken çalışanlarınızın desteğini almanız çok önemlidir. Bunu yapmanın en etkili yolu, çeşitli şekillerde geri bildirimlerini toplayarak, her dönüşüm girişiminin ilerlemesiyle ilgili fikirlerine değer verdiğinizi bilmelerini sağlamaktır. Bunu yapmak, etkili değişim liderliğinin bir parçası olarak çalışanların elde tutulmasını da geliştirebilir.

 • Nabız anketleri.
 • Her ekipten geri bildirim alacak bir personel.
 • Personeli görüşlerine katkıda bulunmaya teşvik etmek için yorum kutuları.
 • Dönüşümün çalışan refahını nasıl etkilediğini değerlendiren sorular sorun.

İş süreçlerinizi analiz etmek ve modellemek için bu adımların izlenmesi, şirketiniz için çalışan yapılandırılmış bir yöntem sağlayarak dönüşüm ölçüm sürecinize rehberlik etmenize yardımcı olacaktır.

Dijital Dönüşümü Ölçtükten Sonra Ne Olur?

Dijital dönüşümü ölçtükten sonraki dönem, dönüşüm sırasındaki kadar önemlidir çünkü doğru eylemleri tamamlamazsanız, yeni davranışlar kalıcı olmayacağından, dönüşüm sözü kaybolur. Ayrıca, uzun vadeli sürdürmezseniz, yatırımı dönüşüme harcarsınız.

En başarılı dijital projeler, dijital dönüşüm yolculuğunun her aşamasında ilgili tüm taraflardan geri bildirim almayı içerir. Dijital dönüşümü ölçme süreci tamamlandığında, geri bildirime dayalı olarak dijital dönüşümü gözden geçirin, değerlendirin ve ayarlayın. Henüz yapmadıysanız, dönüşümün tüm tarafların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için geri bildirim toplamayı hissedarlara genişletin.

Bu geri bildirimi topladığınızda, harekete geçme zamanı. Bunu yapmak, dijital dönüşümünüzün etkinliğini artırır ve personel ile hissedarlara, her zaman mümkün olan durumlarda geri bildirimlerine göre hareket ettiğiniz için onların görüşlerine değer verdiğinizi gösterir.

Ekibiniz Dijital Dönüşüm Ölçüm Başarısının Anahtarıdır

Sayıların yeri vardır, ancak ekibiniz başarılı bir dijital dönüşüm ölçümünde en kritik varlıktır. KPI’lar, ölçümler ve teknik veriler size dijital dönüşümünüzün nasıl gittiği hakkında bir fikir verebilirken, gerçek insan girdisinin yerini hiçbir şey tutamaz.

Dijital dönüşüm yatırımınızın yolunda olduğundan emin olmak istiyorsanız, ekibinizin söyleyeceklerine dikkat edin; ihtiyaç duydukları kaynakları aldıklarından emin olmak için içgörülerini, ihtiyaçlarını ve deneyimlerini dinleyin. Yüksek çalışan bağlılığı dönüşüm yatırım getirisine yol açabileceğinden, ekibiniz dijital dönüşüm ilerlemesini ölçmek için etkili stratejiler oluşturmada çok önemlidir.

O halde bugün ekibinizi dinlemeye başlayın; çalışanlarınız dijital dönüşüm başarısını ölçerken tüm farkı yaratabilir!

Tarih: 12 Temmuz 2023 / Kategori: Dijital Dönüşüm / Etiket: , , , /

Paylaşmak önemsemektir!

En güncel yazılardan haberdar olmak için Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.