Endüstri 4.0 ve MIC 2025 getirdikleri

Endüstri 4.0 ve Made in China 2025 kelimelerini çok fazlaca duyacağımız bir yıla girdik. Önümüzdeki dönemde Almanya’nın 2013 yılında başlattığı Endüstri 4.0 hareketi ile Çinlilerin artık “dandik çin malı bu” algısını kırmak için kalite ve standartlarını üst düzeylere çıkacak “yapay zeka, siber-fiziksel sistemler, iot, akıllı üretim” kavramlarını kullandığı bir dijital dönüşüm hamlesi ile birlikte çekişmeler de hızlanacak gibi duruyor.

endustri40vemic2025

endustri40vemic2025

“Endüstri 4.0” fikrinin kalbi “akıllı üretimdir”. Alman bakış açısı ile, küçük ölçekli ve orta ölçekli şirketleri küresel üretim ve yenilik ağlarında daha etkin bir şekilde bağlamak için İnternet’i kullanmak demektir.

“Made in China 2025”, Çin’i, düşük maliyetli iş gücüne dayanan bir imalat devinden dünya imalat gücü haline dönüştürmek için tasarlanan ilk on yıllık eylem planı. Plan, sadece tek bir endüstriyi desteklemek yerine milli rekabet gücünü artırmak ve inovasyonu teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Aşağıda her iki dijital dönüşüm hamlesi ile ilgili kısa bazı derlenen notları paylaşacağım.

  • Her iki vizyon da üretimin dijitalleşmesi, siber-fiziksel sistemler, IOT ve akıllı üretim kavramlarına odaklanmıştır.
  • Her iki vizyonun da ortak öncelikleri arasında otomatizasyona hız verilmesi ve akıllı-yardımcı endüstiriyel robotların geliştirilmesi yer almaktadır.
  • Her iki vizyonun da diğer öncelikleri “Internet of Things”, “Internet of Services”, “Internet of Media”, “Big Data” ve “Data Analytics” olarak ifade edilebilir.
  • E 4.0 2013 yılında, MIC 2025 ise 2015 yılında lanse edilmiştir.
  • E 4.0, organizasyonları yeni bir seviyeye çıkartmayı ve ürünü bütün değer zincirinde kontrol altında tutmayı amaçlarken, MIC 2025, “Made-in-China” dan “Designed-in-China” ya ilerlemeyi ve Çin üretim mekanizmasını güçlü ve inovatif yapmayı amaçlamaktadır.
  • Çin, Almanya’nın yerleşik vizyoner markalarına benzer bir şekilde sürdürülebilir markalar yaratmalıdır.
  • Almanya 10-15 yıl içerisinde, Çin ise 2025 yılında vizyonu gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Ancak MIC 2025, 2049 yılında bitecek olan üç fazlı bir stratejinin ilk fazıdır.
  • Çin pilot bir uygulama yaparken, Almanya pilot bir uygulama yapmamıştır.

cevap yok

Cevap bırakın