Günümüz dünyasında işletmelerin küresel pazar trendlerine uyum sağlaması gerekiyor ve trendin merkezinde yer alan şirketler, dijital dönüşüme yöneliyor. Dijital dönüşüm lideri olmak bir gecede olmaz. Şirketinizin dijital dönüşüm döngüsünün neresinde olduğunu anlamak, şirketin hedeflerini belirlemek ve uygulanacak değişiklikleri tahmin etmekle başlar.

Dört ayrı yönden oluşan dijital dönüşüm lideri olmak isteyen şirketlerin çabalarını teknoloji, veri ve bilgi, süreç ve organizasyonel değişime odaklaması gerekiyor. Bu ileri görüşlü stratejiyi benimsemenin önemini anlayan şirketler, sürekli değişen iş ortamımızı yönetmek için daha donanımlıdır ve her şey doğru dijital dönüşüm lideriyle başlar, peki dijital dönüşüm tam olarak nedir?

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, iş, yenilik ve modernliğin bir karışımını ifade eder. Finans, pazarlama, müşteri hizmetleri, insan kaynakları yönetimi ve daha pek çok iş alanında farklı teknolojileri entegre etmek ve koordine etmek anlamına gelir.

Şirket adına değişimi başlatan dijital dönüşüm liderleri, adından da anlaşılacağı gibi şirketin dijital çağa dönüşmesine öncülük ediyor. Eski süreçleri geleceğe entegre etmek, koordine etmek ve fırlatmak için organizasyonun farklı seviyelerindeki politikalarda, ortamda ve çalışma süreçlerinde değişiklikler yapmaya çalışırlar.

Dijital dönüşüm süreci normalde, kuruluşun dijital değişiminin ana hatlarını çizmekten sorumlu olan bir baş bilgi görevlisi (CIO) tarafından yönetilir. Şirketin tüm departmanlarını uyumlu hale getirerek, şirketin amaç ve hedeflerine ulaşabileceği güçlü bir temel oluşturarak işe başlarlar.

Aşama belirlendikten sonra, tipik bir dijital dönüşüm lideri, teknoloji kullanımının yeniden değerlendirilmesinden çalışanların değişime yanıt verme hızına, dijital ortamlardaki müşteri memnuniyet düzeylerine ve sektörünüze, işle ilgili zorluklara ve hedeflere dayalı olarak her konuda önemli kararlar alacaktır..

İşe Almadan Önce Dijital Dönüşüm Liderine Sorulması Gereken Önemli Sorular

Şirketiniz için doğru dijital dönüşüm liderini seçmek, şirketinizin geçirmeye çalıştığı dönüşümü yapabilir veya bozabilir. Şirketiniz için birini işe almadan önce dijital dönüşüm liderlerine sorulacak önemli soruların bir listesiyle hazırlıklı gelmeniz şiddetle tavsiye edilir ve işte göz önünde bulundurmanız gereken sorulardan bazıları.

ADAY LİDERLERE SORULMASI GEREKEN ÖNEMLİ SORULAR

 • Pratik anlamda dijital dönüşümü nasıl tanımlarsınız?
 • Dijital dönüşümü zorlayan faktörler veya unsurlar nelerdir?
 • Dijital dönüşümün toplumsal etkileri nelerdir?
 • Dijital dönüşüm lideri olarak rolünüzü farklı faktörler nasıl etkiledi?
 • Normalde dijital dönüşüm için uyguladığınız farklı stratejiler nelerdir?
 • Bazı pratik durumlar veya dijital dönüşüm örnekleri nelerdir?
 • Bir dijital dönüşüm lideri, dijital dönüşüme giden yolda ne gibi engellerle karşılaşır?

Yukarıda belirtilen soruların yanı sıra, doğrudan şirketinizle ilgili daha spesifik sorular da hazır olmalıdır (gerekli teknik bilgi, tavsiye veya öneriler, uygulanacak doğru dijital benimseme platformları ve şirketinizin nişiyle daha doğrudan ilgili diğerleri gibi).

DİJİTAL DÖNÜŞÜM LİDERLERİNDE ARANMASI GEREKEN NİTELİKLER

 • Güçlü teknik bilgi ve uzmanlık
 • Kendilerine ve şirketin dijital değişim girişimlerine olan güven
 • Neyi başarmak istediklerine ve oraya varmak için gereken aşamalara dair net bir vizyon
 • Rekabetçi ortamlardan hoşlanan, sıra dışı bir düşünür olması

FİNANS SEKTÖRÜNDE VE FİNANS DEPARTMANLARINDA DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Büyük veri sistemleri birçok farklı alanda ‘yeni petrol’ haline geliyor ve bu özellikle finans sektöründe kendini gösteriyor. Dijital dönüşümden en çok etkilenen alanlardan biri olan finans alanı, bol miktarda zamanında veriye bağlıdır. Firmaların bu verileri nasıl elde ettikleri, bu bilgileri ne kadar hızlı toplayıp analiz edebildikleri ve buna göre karar verebildikleri, rekabetçi para yönetimi stratejilerinin oluşturulması için hayati önem taşımaktadır. Finans sektörü söz konusu olduğunda, uygun dijital dönüşüm stratejisinin benimsenmesi eninde sonunda şirketleri büyütür ya da çökertir ve her şey doğru soruları sormakla başlar.

FİNANS İÇİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM LİDERLERİNE SORULAN ÖNEMLİ SORULAR

 • Finans fonksiyonunun dijital dönüşümün evriminin hızı açısından geride kaldığını düşünüyor musunuz?
 • Değişim sürecinde bir dijital dönüşüm liderinin ve şirketin finans alanında karşılaştığı başlıca engeller nelerdir?
 • Başta finans olmak üzere dijital dönüşüm dünyasında son dönemde yaşanan ve trend olan değişiklikler neler?
 • Dijital değişim bir şirketin finans departmanında neden çok önemlidir?
 • Dijital dönüşüm lideri, şirketin finans departmanında yapay zekayı (AI) ve nesnelerin internetini (IoT) nasıl kullanır?

Aksi takdirde finansal dönüşüm hakkında değerli bilgiler toplamak uzun ve zorlu bir süreç olacağından, bu bir dijital dönüşüm liderine sormanız gereken birçok sorunun yalnızca başlangıcıdır.

Dijital dönüşüm liderleri, bir şirketin mevcut altyapısında uygulanabilecek tüm ilgili teknolojileri bir araya getirir. Ardından, şirketin ilerlemesine ilişkin eyleme geçirilebilir içgörüler sağlayan beklenen standartlarla gerçek sonuçları karşılaştırırlar. Bu değişiklikler daha sonra gelecekteki dijital dönüşüm girişimlerini iyileştirmek için analiz edilir.

VAKA ÇALIŞMALARI ARACILIĞIYLA DERİNLEŞTİRİLMİŞ ANLAYIŞLAR

Şirketler ve gelişmekte olan dijital dönüşüm liderleri, teknolojik entegrasyonlar hakkında pratik bilgiler edinmek için ilgili vaka çalışması görüşme soruları sormalıdır. Diğer şirketlerin hatalarından ve başarılarından öğrenmek, benzersiz sonuçları garanti eden, zaman içinde test edilmiş bir yöntemdir. En başarılı değişim yönetimi süreci için gerçek şirketlerin uygulamalı örnekleri, karşılaştıkları zorluklar ve bunları nasıl aştıkları incelenmelidir.

DİJİTAL DEĞİŞİMDE STRATEJİ VE TAKTİKLERİN UYGULANMASI

Dijital liderler, dönüşüm sürecini hızlandırmak ve bu süreçte karşılaşabilecekleri tüm engelleri aşmak için çeşitli stratejiler kullanır. Dijital dönüşüm liderinizin bir plan hakkında nasıl düşündüğünü ve daha da önemlisi, işe yarayıp yaramadığını anlamak için güvendiği performans göstergelerini anlamak çok önemlidir.

Dijital pazarlama kampanyalarında karar vermekten sorumlu olan dijital dönüşüm liderleri, şirketin dijital marka imajını betimleyen stratejiler hazırlamak için çeşitli araçlar ve medya dahil olmak üzere farklı dijital varlıkları kullanır.

Bu araçlar ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında fikir edinmek için dönüşüm liderine sorular sorun. Sadece liderlerin başarılı stratejilerini değil, aynı zamanda gerçek bir 360 derecelik resim için başarısız olan örnekleri de anlayın. Bir başarısızlığın süreçleri ve sonuçları değerli dersler verir ve gelecekteki çabalar için bir uyarı görevi görebilir.

Bir dijital dönüşüm lideriyle stratejileri tartışırken sorulması gereken temel sorulardan biri şudur: Önümüzdeki yıllarda dijital medyada ne gibi değişiklikler göreceğimize inanıyorlar ve bu değişiklikler mevcut stratejileri nasıl etkileyecek?

Son olarak

Teknoloji ve iş dünyasının harmanlanması, yıllardır pek çok tartışmanın konusu oldu. Dijital dönüşümler endüstriler arasında endişe verici bir oranda gerçekleşiyor ve bu dijital benimsemeye yardımcı olan işletmeler, artan ihtiyacı karşılamak için her yerde ortaya çıkıyor. Yapay zeka ve iş ortamını değiştiren akıllı teknolojilerin sürekli yeniliği ile dijital dönüşüm liderleri, şirket kültürlerini anlamaya ve onları geleceğe taşıyacak şirket dinamiklerini değiştirmek için planlar oluşturmaya hazır. Geride kalmayın, rekabette öne geçmek ve 2022’de bir etki yaratmak için dijital dönüşümünüzü şimdi başlatın.

Tarih: 18 Ocak 2022 / Kategori: Dijital Dönüşüm / Etiket: , , , , /

Paylaşmak önemsemektir!

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.