Uygun bir CIO maaşı nedir ve işverenler bu ödeme oranını nasıl hesaplar?

İş liderleri olarak CIO’lar, BT hizmetleri yönetimi, dijital dönüşüm programları ve teknoloji yatırımları gibi bir dizi kritik iş faaliyetine liderlik etmekten sorumludur. Genellikle birden fazla ekip ve departmanı yönetmeleri gerekir. Modern organizasyonda, CIO’ların sorumlulukları oldukça gelişmiştir ve genellikle iş stratejisi için kritik olan girişimleri yönetmeleri ve yürütmeleri istenir.

Sonuç olarak, birçok CIO yalnızca BT bakımı ve yönetiminden sorumlu değil, aynı zamanda iş sonuçlarından da sorumlu tutuluyor. Aşağıda göreceğimiz gibi bunlar gibi faktörler CIO’nun maaşında rol oynar ve bir maaş paketini değerlendirirken dikkate alınmalıdır.

Bu tür faktörleri ayrıntılı olarak incelemeden önce, ABD’deki CIO’ların maaş aralıklarına bakalım.

CIO Maaş Aralıkları

Ortalama CIO maaşları, aşağıdaki araştırdığım kaynaklara göre oldukça farklılık göstermekte. Bu farklılıklar, kullanılan veri kaynaklarından, bu verilerin nasıl hesaplandığından ve araştırılan şirketlerden de kaynaklanabilir.

İşte ortalama yıllık maaşlara birkaç örnek: (Bu maaşlar ABD’de ve brüt yıllık olarak hesaplanmaktadır)

Elbette verilere daha derinlemesine dalmak ve konum gibi diğer değişkenlere dayalı olarak daha ayrıntılı bir resim elde etmek mümkündür.

Örneğin ZipRecruiter, CIO maaşlarını eyalete göre bile bölüyor. En yüksek ortalama maaş 177.779 $ ile Washington eyaletinde, en düşük maaş ise yıllık ortalama 112.074 $ ile sabitlenen Kuzey Carolina’da.

Yine de bu maaşlar kesinlikle nokta atışı değil sadece ortalamalardır. CIO.com‘da yayınlanan bir makalenin gösterdiği gibi, alt uçtaki maaşlar altı rakamın altında olabilirken, üst uçtaki maaşlar yılda yarım milyondan fazla olabilir.

Doğal olarak, kuruluşlar maaş paketlerini hesaplarken devreye giren bir dizi faktör vardır. En önemlileri arasında işin sorumluluk kapsamıdır.

Not: Bu arada maaş hesaplamaları için Brüt Maaş sitesini kullanıyorum tavsiye edebilirim.

Günümüz CIO’sunun Sorumlulukları Nelerdir?

CIO’ların sorumlulukları maaş (compensation) paketinde önemli bir rol oynar.

Yine de bu görevler şirketten şirkete önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle, belirli bir şirketin pozisyonunun doğru olup olmadığını belirlemek için iş tanımlarını dikkatlice incelemek önemlidir.

Ortak sorumluluklar şunları içerir:

 • BT altyapısını, sistemlerini ve teknolojisini yönetmek ve sürdürmek
 • BT ekiplerini ve personelini yönetmek
 • Siber güvenlik önlemlerini, protokollerini ve yönergelerini uygulamak
 • Dijital dönüşüm programları ve dijital benimseme stratejileri gibi dijital girişimlerin uygulanmasını denetlemek
 • Kuruluşun dijital stratejisini geliştirmek için diğer iş liderleriyle işbirliği yapmak

CIO’nun rolünün kapsamı, büyük ölçüde kuruluşun kendisine (aşağıya açıkladım) ve kuruluşun BT işlevi dahilindeki sorumlulukları nasıl devredeceğine bağlı olacaktır. Örneğin CTO’su olan bir kuruluş, kaynakları tahsis etmeyecek bir şirketten farklı olarak sorumlulukları devredecektir.

Kısaca, CIO’nun bir şirketteki rolü, bir maaş paketini etkileyen en büyük değişkenlerden biri olacaktır. Yine de devreye giren birkaç başka faktör var. Şimdi bunlardan bazılarına bakalım.

İşverenler CIO Maaş Paketine Nasıl Karar Veriyor?

Bir CIO maaş paketi belirlenirken devreye giren temel belirleyici faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Geçmiş deneyim. Önceki iş deneyimi, CIO maaş paketleri de dahil olmak üzere herhangi bir maaş paketinin oluşturulmasında doğal olarak önemli bir rol oynar. Daha fazla deneyime sahip CIO’lara – özellikle de söz konusu işle ilgili deneyime sahip – genellikle daha yüksek bir ücret oranı teklif edilecektir.
 • Eğitim. Eğitim hem resmi, akredite dereceleri hem de sertifikaları içerebilir. Günümüzün hızlı gelişen dijital dünyasında, sertifikalar BT alanında çalışan herkes için genellikle çok önemlidir. Doğal olarak, sertifikalar söz konusu işle ne kadar alakalı olursa, adayın işini yapabilme yeteneği ve bunun sonucunda maaş üzerindeki etkisi o kadar büyük olacaktır.
 • Beceriler. İş becerileri, gelir düzeylerini doğrudan etkileyen bir başka faktördür. BT becerileri, CIO’ların işlerini gerçekleştirme becerisinin temelini oluştururken, modern CIO’lar BT hizmetlerini yönetmekten fazlasını yapar. Ayrıca diğer yöneticiler gibi ekiplere liderlik etmekten, projeler tasarlamaktan ve iş açısından kritik girişimleri yürütmekten sorumlu olan iş liderleridir.
 • İş sorumlulukları. Genel olarak konuşursak, CIO’lar, BT sistemlerini ve ekiplerini yönetmeyi içeren aynı sorumluluklar dizisinden sorumludur. Bununla birlikte, modern girişimde, CIO’nun rolü değişiyor. Örneğin, iş stratejisi için kritik olan dijital girişimlere liderlik etmeleri için CIO’lara sık sık başvurulur. Sorumlu oldukları ticari sonuç ne kadar fazlaysa, o kadar fazla maaş almaları gerekir.
 • Organizasyon türü. Maaş ayrıca endüstri, sektör, kuruluşun büyüklüğü, karlılığı ve BT’ye yönelik tutumu dahil olmak üzere organizasyonel özelliklere bağlı olacaktır. Örneğin, teknolojiye dayalı yeniliğe dayanan özel sektördeki bir şirket, kar amacı gütmeyen veya daha az iş sorumluluğu olan bir devlet pozisyonundan daha fazlasını ödeyecektir.

Bunlar gibi faktörlerin tümü, kuruluşun maaş paketine katkıda bulunacaktır. Bir maaşın ne olacağını tam olarak tahmin etmenin bir yolu olmasa da, bu tür değişkenler CIO olma hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bir rehber görevi görebilir.

Tarih: 12 Ocak 2021 / Kategori: Dijital Dönüşüm / Etiket: , , , /

Yazıyı Paylaşmak ister misin?

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

  Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.