Dijital iş çağında, BT hizmet yönetimi (ITSM), dijital iş yönetiminin önemli bir parçası olarak gelişmekte ve ortaya çıkmaktadır.

Bu yazıda, 2020’li yıllarda ITSM’nin nasıl gelişeceğini öğreneceğiz – ilk olarak, ITSM’nin modern iş dünyasında neden bu kadar önemli hale geldiğini anlamak önemlidir.

Dijital-Öncelikli (Digital-First) Dünyada ITSM’nin Önemi

Dijital çağla birlikte, kurumsal performans, ITSM’nin rolü, müşteri beklentileri ve daha fazlası söz konusu olduğunda yeni bir dizi beklenti geliyor. Sonuç olarak, ITSM bu genişleyen ihtiyaçları karşılamak için rolünü geliştirmeli ve genişletmelidir.

İşte ITSM’nin zaman geçtikçe daha önemli hale gelmesinin birkaç nedeni:

 • Kurumlar giderek dijitalleşiyor
 • Ekonomi hızla gelişiyor ve BT hizmetleri buna ayak uydurmalı
 • ITSM’nin etkinliği, kurumsal performansı, verimliliği ve hatta tüm alt çizgileri etkiler.

Kısacası, BT’nin kendisi her kuruluşta temel bir değer sürücüsü haline gelmiştir, bu nedenle rekabetçi kalmak isteyen herhangi bir şirket, ITSM’nin rolünü anlayacak ve BT stratejilerini ve ITSM süreçlerini modernize edecektir.

ITSM 2020’li Yıllarda Nasıl Gelişecek?

İleri görüşlü bir ITSM planı geliştirmek için elbette geleceğin neler getireceğini bilmek gerekir. Ayrıca, ITSM yukarıda gördüğümüz gibi pek çok başka dış faktöre bağlı olduğundan, bunların ITSM’nin büyümesini nasıl etkileyeceğini anlamak önemlidir.

Önümüzdeki yıllarda bu alanın evrimini şekillendirecek birkaç eğilime bakalım:

1. YAPAY ZEKA (AI)

Yapay zeka (AI), son yıllarda üretkenlik ve performansta üstel kazançlar vaat eden çok fazla baskı ve hype aldı. Hatta bazıları bu teknolojinin yaşama ve çalışma şeklimizi tamamen değiştirmesini bekliyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu teknoloji, ITSM alanı üzerinde büyük bir etki yaratacaktır.

Yapay zeka siber güvenlik alanında hem saldırgan hem de savunma amaçlı olarak kullanılabildiğinden, yakın vadede yapay zeka güvenliği birçok CIO için en önemli endişe kaynağı haline gelecek.

ITSM’de AI için başka bir kullanım durumu, performans iyileştirmedir.

AI’nın ITSM’ye çeşitli uygulamaları vardır:

 • BT altyapısını gerektiği gibi dinamik olarak oluşturmak için yapay zeka güdümlü algoritmaları kullanan birleştirilebilir BT altyapısı
 • Robotik süreç otomasyonu (RPA), ITSM içinde birçok tekrarlayan görevi otomatikleştirerek üretkenliği ve verimliliği artırabilir
 • Yapay zeka destekli müşteri hizmetleri, müşteri deneyimini iyileştirir, müşteri hizmetleri maliyetlerini düşürür ve olay yönetimi gibi ITSM’nin birçok yönünü basitleştirir

Yapay zeka, rekabet avantajı olmasa bile önemli performans kazanımları sağlayabildiğinden, bu teknolojiyi yakından izlemek önemlidir.

2. KURUMSAL HİZMET YÖNETİMİ (ESM) – ENTERPRISE SERVICE MANAGEMENT

Kurumsal hizmet yönetimi (ESM), hem hizmet yönetişimi ve yönetimine yeni bir yaklaşımı hem de yeni BT platformlarını temsil eden bir kısaltmadır.

Hizmet yönetimine yönelik bu yeni yaklaşım, ITIL gibi ITSM yaklaşımlarını kurumsal hizmetlere uygular.

ESM, BT’yi aşağıdakiler gibi diğer iş işlevleriyle entegre etmek için tasarlanmıştır:

 • Finans
 • İnsan kaynakları
 • Müşteri Hizmetleri
 • İdari İşler
 • Pazarlama

Kısacası, ESM, organizasyonun hemen hemen her alanına uygulanabilir.

Ancak bu yeni yaklaşım sadece burada listelenenler gibi iş alanlarında bir değişikliği temsil etmiyor, aynı zamanda ITSM’nin temel uygulamalarında bir değişimi temsil ediyor. BT, organizasyon için giderek daha merkezi hale geldikçe, ITSM’yi kurumsal hizmet yönetişimi ve kurumsal mimari ile bütünleştirmek o kadar önemli olacaktır.

3. DEVOPS

ITSM geliştikçe DevOps, ITSM içinde giderek daha popüler hale gelecektir.

Hem geliştirme hem de operasyon ekiplerini birleştiren DevOps, aşağıdaki gibi ilkelere odaklanır:

 • Artımlı değişiklik (Incremental change)
 • Otomasyon
 • Sürekli iyileştirme etrafında inşa edilmiş bir üretim hattı
 • Düzenli geri bildirim ve girdi

DevOps, çevik gibi iş yaklaşımlarıyla iyi uyum sağladığından, bu yaklaşımı ITSM’de benimsemek, kuruluşların BT programlarının uyarlanabilir, yenilikçi ve hızlı kalmasına yardımcı olabilir.

4. DÜŞÜK KODLU (LOW-CODE) VE KODSUZ (NO-CODE) PLATFORMLAR

Tüm işletmeyi etkileyen bir diğer yazılım trendi de kodsuz ve düşük kodlu hareketlerdir.

Düşük kodlu platformlar, uygulama geliştirmeyi kolaylaştırır ve otomatikleştirir ve bir uygulamanın oluşturulmasını tamamlamak için yalnızca az miktarda programlama gerektirir.

Kodsuz platformlar ise sıfır kodlama gerektirir ve teknik beceri düzeyi ne olursa olsun herkes tarafından kullanılabilir. Dijital benimseme platformları (DAP’ler), uygulamalar geliştirmek, iş akışlarını otomatikleştirmek ve daha pek çok şey için kullanılabilecek kodsuz araçlara örnektir.

ITSM daha karmaşık hale geldikçe, bu gibi platformlar uygulama geliştirme yaklaşımını önemli ölçüde düzene sokacak ve ITSM ekiplerinin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.

5. UZAKTAN ITSM

Hepimizin bildiği gibi 2020 ve 2021 yılı küresel ölçekte birçok zorluğu beraberinde getiren çalkantılı bir yıl oldu.

Aynı zamanda, bu kriz birçok iş alanında yeniliği hızlandırdı.

Uzaktan çalışma buna bir örnektir – çalışanlar evden çalışmaya zorlandığından, birçok şirket yeni iş akışlarını ve yeni yazılımları benimsemeye zorlandı. Örneğin buluta geçiş olağan hale geldi ve birçok kuruluş artık çevrimiçi veya çevrimdışı olarak etkin bir şekilde çalışabilir duruma geldi.

Pek çok çalışan ofise dönecek olsa da, buluta geçiş ve uzaktan çalışma paradigması, ITSM’nin de daha uzak olacağı bir geleceğin habercisidir.

Tarih: 27 Haziran 2021 / Kategori: Dijital Dönüşüm / Etiket: , , , , , , /

Paylaşmak önemsemektir!

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.