Cenker Çetin

Merhaba, ben Cenker Çetin. 1984 yılında İstanbul’da doğdum ve 2000 yılından bu yana aktif olarak iş hayatında yer alıyorum. Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünü tamamladıktan sonra, iş hayatımda ilerlemek için Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde de okudum.

Akademik hedeflerim doğrultusunda, öncelikle Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans programını tamamlayıp, ardından aynı bölümün Doktora eğitimini tamamlayarak Türkiye’deki “Ph.D. Program in Management Information Systems” unvanını alan seçkin kişilerden biri olmak istiyorum.

İş hayatım boyunca farklı kurum ve şirketlerde yer aldım ve birçok keyifli projede çalıştım. Ayrıca, seyahat etme fırsatım oldu ve çok sayıda farklı şehir ve ülkeden, farklı kültürlerden ve deneyimlerden insanlarla tanıştım. Bu süreçte hayata ve yaşama dair birçok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Şu anda Cisco‘da High Touch Operations Manager olarak görev yapıyorum. “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” gibi klasik insan kaynakları sorularının cevabı benim için belirsiz olmakla birlikte, görev aldığım pozisyonda iyi bir yönetici olmak için her gün kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Hedefim, yılların birikimi, eğitim ve araştırmalar sonucu geliştirdiğim iş modelleriyle büyük kurumlara yönelik projeler geliştirmek ve halen üzerinde çalıştığım fikirlerle geleceği daha yaşanabilir hale getirmek için projeler oluşturmak. Seyahat etmek, dostlarımla kaliteli zaman geçirmek, yeni insanlarla tanışmak, bir şeyler üretmek, yemek yemek, müzik dinlemek, fotoğraf çekmek ve yeni şeyler öğrenmek gibi pek çok alanda kendimi geliştirmekten büyük keyif alıyorum.

ENGLISH

Hello, my name is Cenker Çetin. I was born in Istanbul in 1984 and have been actively working since 2000. I completed my undergraduate degree in Economics at Anadolu University, and then pursued further education by completing the Management Information Systems program at the same university while continuing to work. My academic goal is to complete the Boğaziçi University Management Information Systems Master’s program and then the Doctorate program to become one of the few individuals in Turkey with a Ph.D. in Management Information Systems.

Throughout my career, I have worked with various organizations and companies on exciting projects with wonderful people. I have traveled extensively and met valuable individuals from many different cities, countries, and cultures. I have learned many things about life from each of them, and I continue to learn.

Currently, I work as a High Touch Operations Manager at Cisco. As for the typical question of “where do you see yourself in 5 years” often asked by human resources, I believe it’s an unanswered question for me. Instead, I continue to focus on developing myself every day to become a better manager in my current role.

My goal is to develop projects for large organizations using the business models I have developed through years of experience, education, and research. I am currently working on several ideas to make our future easier and more livable, and I aim to turn these projects into reality.

I enjoy traveling, spending quality time with friends, meeting new and interesting people, creating things, cooking, listening to music, taking photographs, learning new things, and in short, anything that excites me.