Hızlı Erişim

Bir işletme tarafından kullanılan dijital araçlar çok önemlidir çünkü başarılı bir işletme ile sürekli mücadele içinde olan bir işletme arasındaki fark anlamına gelebilir. Küçük işletmeler için bu zor bir karar olabilir, çünkü bu araçların benimsenmesi, özellikle yeni başlıyorsanız, pahalı ve zaman alıcı olabilir.

Bununla birlikte, şirketlerin %87’si 2016’dan beri dijital dönüşümün bir değer yükseltici olduğuna inandığından, er ya da geç yapmanız gereken bir yatırımdır. Ne yazık ki, yarısından azı buna hazır. İşletmenizi geleceğe hazırlamak için yeni çalışanları işe almak, sorunu çözmenin sürdürülebilir bir yolu değildir ve sorunsuz ve başarılı bir dijital dönüşüm sağlamak için gerekli becerilere sahip kişileri bulmak giderek daha zor hale gelmektedir.

Anahtar, çalışanlarınızın becerilerini geliştirmek, böylece işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak bir dijital yeterlilik düzeyine ulaşmaları. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, 2022’de çalışanların %54’ünün önemli ölçüde yeniden beceri kazandırılmaya ihtiyacı olacak. Bu endişeyi gidermek için şimdiden daha iyi bir zaman yok; çalışanların sürekli eğitimi, işletmenizin uzun vadeli rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olacak ve çalışanlarınızın değerli varlıklar haline gelmesini sağlayacaktır.

Dijital benimseme aynı zamanda kuruluşların teknolojiyi tamamen benimsemesine ve onu iş akışlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmesine yardımcı olacaktır. Bu, bir takım zorluklar sunar, ancak kendileri için ödeme yapmaktan daha fazlasını sağlayacak uzun vadeli faydaları da beraberinde getirir.

Dijital Benimseme Nasıl Hızlandırılır

Teknolojinin günümüzde iş yapma şeklini ne kadar derinden etkilediği yadsınamaz, o kadar ki artık rakiplerinize karşı avantaj elde edebileceğiniz bir alan olarak görülüyor. Günümüz iş dünyasında dijitalin benimsenmesi için bir aciliyet var, ancak en iyi sonuçları sağlamak için çabalar organize ve metodik olmalıdır.

Dijital benimseme, sınırlı kaynaklar nedeniyle başlı başına bir zorluk olabilir, ancak stratejik bir yaklaşım benimsemek maliyetleri düşürmenize ve yatırımınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, kendi kuruluşunuzda dijital benimsemeyi kolaylaştırmanın ve geçiş dönemindeki sürtüşmeleri azaltmanın birkaç yolu bulunmaktadır.

E-posta Pazarlamasından Yararlanın

E-posta pazarlaması, müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanın en doğrudan ve uygun maliyetli yollarından biridir. En iyi e-posta pazarlama araçları, pazarlama mesajları oluşturmak ve e-posta kampanyalarını kolaylaştırmak için diğer iş yazılımlarıyla entegrasyona izin verir. E-posta pazarlama, doğrudan pazarlama ve dijital pazarlamayı birleştirerek dijital benimsemeyi hızlandırıcı olarak çalışır. E-posta sistemlerinizi pazarlama otomasyon platformunuza entegre ederek müşterilerin en son tekliflerinizden haberdar olmalarına yardımcı olur ve müşterileri markanızla dijital olarak etkileşime girmeye teşvik eder.

E-posta pazarlaması aynı zamanda çalışanların kendilerini organizasyonun dijital stratejisine ve araçlarına kaptırmalarına, aşinalıklarını ve yeterliliklerini artırmalarına olanak tanır. Çalışanlar, kullandığınız teknolojilerle bir bağlantı hissederlerse ve bu teknolojilerin hayatlarını kolaylaştırdığını görürlerse, dijital benimseme çabalarına daha açık olacaklardır.

Çevrimiçi Varlığınıza Odaklanın

Sosyal medyanın kabaca 3 milyar kullanıcısı var ve bu, çevrimiçi varlığınızı oluşturma konusunda onu mükemmel bir ortam haline getiriyor. Sosyal medyanın iyi yanı, organik yaklaşımı benimseyebilmeniz ve hiçbir şey harcamamanız veya görünürlüğü ve takipçileri artırmak için reklamlara para harcayabilmenizdir. Şirketler sosyal medyayı pazarlama karmalarının bir parçası haline getirdiğinden, sosyal medya ağlarının çoğu, ürününüzü veya markanızı tanıtmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bazı planlar veya programlar sunar.

Sosyal medya çabalarınızı bir blogla birleştirebilirsiniz, böylece bağlantı kuracak ve web sitenize gelen trafiği artırmaya yardımcı olacak bir şeyiniz olur. Bu aynı zamanda pazarlama mesajlarını ve içeriğini dağıtmanın ve markanızı seçtiğiniz sektörde bir otorite haline getirmenin harika bir yoludur. Hedef kitleniz için yararlı olan ilgi çekici içerik oluşturma konusunda tutarlıysanız, blogunuz yalnızca web sitenizin ziyaretçilerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda onları düzenli takipçiler haline getirir.

Pazara Giriş Stratejisi (GTM – Go-to-market) oluşturun

GTM stratejinize yeni bir yaklaşım benimsemek, günümüzde çoğu marka ve ürün etkileşimi çevrimiçi yapıldığından dijital benimsemeye yardımcı olacaktır. Dijital araçlar, uzun ömür ve artan gelir arayan ileri görüşlü işletmeler için bir zorunluluktur. Geleneksel pazarlama stratejinize benzeyebilir, ancak bir GTM stratejisi, yeni ürünleri piyasaya sürerken, mevcut ürünleri canlandırırken ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yeni pazarlara girerken yönü belirlemeye yardımcı olur.

Salesforce gibi dijital pazarlama araçlarından yararlanmak, müşteri duyarlılığını ve sorunlu noktaları belirlemenize ve gidermenize yardımcı olacak veriye dayalı içgörülere olanak tanır. Personelinizi bu dijital GTM çözümlerinin kullanımı konusunda eğitmek, araçlara hakim olmalarını ve kullanımlarının uzun vadeli faydalarını öğrenmelerini sağladığı için dijital benimseme çabalarına yardımcı olur.

Bütünsel Bir Yaklaşım Yapın

Dijital benimsemeyi kolaylaştırmak için dijital girişimleriniz yeni dijital araçların uygulanmasının ötesine geçmelidir. Dijital yaklaşımınızın kuruluş genelinde aynı olmasını sağlamak veya en azından girişimlerinizin birbirini tamamlaması ve kuruluşun daha büyük hedeflerine yönelik çalışması çok önemlidir. Uygulamada boşluklar varsa dijital benimseme zor olacaktır; eski süreçler ve analog sistemlerle çalışmaya çalışmak dijitalin benimsenmesini ve dönüştürülmesini engelleyecektir.

Sistemleri düzene sokmak aynı zamanda bütünsel yaklaşımı benimsemenin ana hedeflerinden biridir. Bu, kullanıcılar için öğrenme eğrisini en aza indirir ve çalışanınızın kuruluş tarafından kullanılan dijital araçlarda gezinmeye olan güvenini artırır. Sorunsuz operasyonlar sağlamak için gereksiz ve gereksiz süreçler de organizasyonel iş akışından çıkarılmalıdır.

Doğru Teknoloji Ortaklarını Seçin

Dijital benimseme stratejinizi oluşturduktan sonra uygun teknolojiyi ve hizmet sağlayıcıyı seçmelisiniz. Bu sağlayıcı, şirketinizin ve çalıştığınız sektörün ihtiyaçlarını anlamalıdır. Doğru iş ortağını seçmek, müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti sunmak ve çalışanlarınızın hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış araçlara ve sistemlere sahip olmanızı sağlar.

Dijital Gerçekleri Benimseme

İşletmenizdeki yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, dijital rotaya geçmek, er ya da geç atmanız gereken kaçınılmaz bir adımdır; ne kadar erken hazırlanırsan o kadar iyi. Dijital benimseme zor olabilir çünkü bir organizasyonun dijitalleşmesi başlı başına bir zorluk olabilir. Doğru planlama ve organizasyonun tüm üyelerinin tam işbirliğini sağlamadan, dijital girişimleriniz başarısız olabilir ve faydalardan çok zorluklarla sonuçlanabilir.

Sonuçta, hassas bir dengeleme eylemidir. Dijital araçlara ve yaklaşımlara yatırım yapmak, aynı zamanda bu dijital araçların en üst düzeye çıkarılmasını teşvik edecek dijital benimseme stratejilerine yatırım yapmak anlamına da gelmelidir. Anahtar kelime “dikkatli planlamadır”; neyin işe yaradığını belirlemek ve bunları ikiye katlamak ve dijital araçların en fazla değeri sağlayabileceği iyileştirme alanlarını belirlemek kritik olan noktalardır.

Paylaşmak önemsemektir!

En güncel yazılardan haberdar olmak için Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.