Otonom BT operasyonları bir gerçeklik mi, yoksa otonom BT sadece bir hayal mi?

Bu yazıda bu sorunun cevabını keşfedeceğiz, BT operasyonlarında otomasyonun nerelerde uygulanabileceğini, nerelerde uygulanmaması gerektiğini ve en büyük avantajlarının neler olduğunu öğreneceğiz.

Otomasyon: Durdurulamaz Bir Büyüme Eğrisi

Otomasyon, insanın aletleri ilk aldığından beri iş dünyasının bir parçası olmuştur.

Mekanik ve endüstriyel teknoloji, birçok küçük iş gücünün otomasyonuna yardımcı oldu.

Örneğin, çiftlik ekipmanları, tarımda verimliliği önemli ölçüde artırdı. Vinçler ve buldozerler gibi inşaat ekipmanları, inşaat sektöründe üretkenliği büyük ölçüde artırdı. Ve fabrikalardaki makineler, fabrika katında birçok tekrarlayan görevi otomatikleştirdi.

Günümüzde dijitalleşme ofiste aynı etkiyi yaratıyor.

Örneğin:

 • Finansal yazılımlar, muhasebe ve finans departmanlarında birçok ortak görevi üstlenmiştir.
 • Yazılım, medya satın alımından vergi hazırlığına, ürün tavsiyesine ve çalışan eğitimine kadar birçok iş görevini ve işlevini otomatikleştirdi ve aracısız hale getirdi.
 • Yapay zeka gibi dijital teknolojideki daha yeni gelişmeler, metin analizi, anlamsal analiz, yazma ve BT görevleri gibi daha fazla bilişsel ve fiziksel özerklik gerektiren görevleri otomatikleştirmeye devam ediyor.

BT operasyonları söz konusu olduğunda, AI (yapay zeka) henüz en kritik BT operasyon fonksiyonlarını gerçekleştiremeyebilir, ancak teknolojinin tamamen olmasa da kısmen devralabileceği birkaç alan vardır.

BT’de Otomasyon Örnekleri

Aşağıda, BT alanlarında otomasyonun ölçeklendiği birkaç örnek verilmiştir:

 • Siber güvenlik. AI, olay algılama, donanım yapılandırması, trafik analizi, veri analizi, anormallik algılama vb. dahil olmak üzere siber güvenlikle ilgili birçok tekrarlayan ve önemsiz görevi gerçekleştirmek için kullanılabilir.
 • Otonom bilgi işlem. Otonom bilgi işlem (Autonomic computing), IBM tarafından tanıtılan bir kavramdır. Önerilerinin ardındaki amaç, büyük bilgi işlem ortamları, sistemleri ve uygulamalarının doğasında bulunan karmaşıklığı azaltacak, kendi kendini yönetebilen bilgi işlem sistemleri geliştirmekti. Otonom bilgi işlem sağlayıcıları, kendi kendini yöneten ITSM çözümleri veya BT operasyonlarıyla ilgili görevlerin çoğunu gerçekleştiren “sanal mühendisler” gibi çözümler sunar.
 • İş akışı otomasyonu. Görev otomasyonu, tekrarlayan iş akışlarını gerçekleştirmek için otomasyon platformlarının kullanımını ifade eder. Dijital benimseme platformları (DAP’ler) gibi kodsuz platformların yaygınlaşması, bu yeteneği daha da demokratikleştirerek, teknik olmayan personelin görevleri otomatikleştirmesine ve hatta kendi mini uygulamalarını oluşturmasına olanak tanır. Diğer şeylerin yanı sıra bu yetenek, çalışanların BT değişiklik yönetimi ekiplerine, ITOps ekiplerine ve teknik destek ekiplerine olan bağımlılığını azaltarak BT personelinin zamanını boşaltır.
 • Veritabanı otomasyonu. Veritabanı teknolojisi daha karmaşık hale geldikçe, insanların sıkıcı yapılandırma görevlerini gerçekleştirme ihtiyacı azalmaktadır. Otonom veritabanları, altyapı yönetimi, veri tabanı optimizasyonu ve izleme dahil olmak üzere veri tabanı yönetimi ile ilgili temel görevlerin çoğunu gerçekleştirir.

Bu örneklerin tümü, otomasyonun BT’de halihazırda iyi bir şekilde devam ettiğini ve ileride göreceğimiz gibi, otomatikleştirilmiş BT çözümlerine yatırım yapmanın büyük yararları olduğunu göstermektedir.

Otonom BT Operasyonlarının Avantajları

Nasıl veya nerede uygulandığına bakılmaksızın otomasyonun birkaç açık faydası vardır.

Birkaçı şunları içerir:

 • Verimliliği arttırmak. Otomasyon platformları ve teknolojileri, görevleri bir insanın aynı işi yapmasından çok daha kısa sürede ve maliyetin çok altında gerçekleştirebilir. Verimlilikteki bu artış, şirket için daha büyük kar marjlarının yanı sıra daha fazla çeviklik anlamına gelir.
 • Daha düşük insan hatası riski. İnsanlar hata yapar ve hatalar yaygın olabilir veya olmayabilir, yanlış hata maliyetli olabilir. Örneğin siber güvenlikte tek bir hata, müşteriler, çalışanlar ve tüm paydaşlar için büyük kayıplara neden olabilecek yıkıcı bir ihlal oluşturabilir.
 • Geliştirilmiş organizasyon performansı. Sonuç olarak, otomasyondan elde edilen üretkenlik artar ve bir organizasyonun genel performansını iyileştirebilir. Örneğin, müşteri hizmetlerine ve teknik desteğe otomasyon uygulayarak BT ekipleri, ürünleri geliştirmek veya dijital dönüşüm projelerini yürütmek gibi kuruluşun alt tabanında daha fazla değer katan faaliyetlerde bulunabilir.

Sonuç olarak, otomasyon, sanayi devrimi sırasında gördüğümüz avantajların çoğunu yaratabilir – yani, makineler sıradan görevleri üstlenebilir ve daha katma değerli faaliyetler için insan zamanını serbest bırakabilir.

Bununla birlikte, dikkatli uygulanmadığında otomasyonun dezavantajları vardır.

BT’yi Otomatikleştirmenin Dezavantajları

Tüm teknolojinin hem olumlu uygulamaları hem de olumsuz uygulamaları vardır.

Örneğin, pazarlama otomasyonunun aşırı kullanımı robotik, samimiyetsiz ve bağlantısız hissettiren etkileşimler yaratabilir.

Aynısı, müşteri hizmetleri gibi diğer iş alanlarında da geçerlidir – müşterilerle etkileşim kurmak için robotları aşırı kullanmak, zayıf bir müşteri deneyimi yaratabilir ve bu da katılımı azaltabilir ve kârlılığı olumsuz etkileyebilir.

BT’de riskler farklıdır, ancak vardır..

Örneğin:

 • İnsanlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken süreçleri otomatikleştirmek, gözden kaçırmalara, hatalara veya verimsizliklere neden olabilir – genellikle otomasyonun çözmek için tasarlandığı şeyler
 • Çalışanlar otomasyon tarafından tehdit altında hissediyorsa, değişime direnç bir sorun olabilir
 • Otomasyon teknolojisi çok olgunlaşmamışsa, işletmeler bir süreci otomatikleştirmek için aslında süreci manuel olarak gerçekleştirmekten daha fazla zaman ve enerji harcayabilirler.
 • İnsanların otomasyon sistemleri kurması ve sürdürmesi gerekiyor ve günümüzün dijital yetenek eksikliği göz önüne alındığında, bu bir zorluk olabilir.

Otomasyon araçları ana akım haline geldiğinde, bazı durumlarda haksız rekabet avantajıyla sonuçlanan büyük avantajlar sağlayabilirler. Bununla birlikte, istenmeyen yan etkileri azaltmak için bu araçları akıllıca ve uygun şekilde kullanmak önemlidir.

Son olarak bu konuyu yazmama sebep olan Erdil Yaşaroğlu’nun karikatürü ile bitirmek istiyorum. “Çember daralıyor orhaan

Paylaşmak önemsemektir!

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.