Route Redistribution nedir?

Ütopik olarak tek bir routing protokolü ile tüm routing işlemlerinin yapılacağı düşünülebilir. Ama böyle bi dünya olmadığı için birden fazla routing tablosunun oluşturulduğu ve bu tabloların birbirleri ile bilgi paylaşımı yaptığı topolojiler olabilecektir. Bu gibi durumlarda “route redistribution” kullanılır. Route redistribution ile farklı protokollerin routing bilgileri arasında paylaşım sağlanır.Kullanım amacı olarak; networkte yeni routing protokolüne geçiş sırasında mevcut protokolü korumayı, farklı vendorların kullanıldığı topolojilerde cihazların desteklemediği farklı routing protokollerinin olduğu durumları, ya da topolojide eski cihazların olduğu ve düşük donanım özellikleri sonucu her routing protokolünün verimli çalışmayacağı durumları örnek gösterebiliriz. Tek routing protokülünün kullanılmadığı durumlarda route redistribution tek çözümdür.

Networkteki tüm protokoller ayrılmış birer otonom sistemdir(AS). Aynı AS içerisindeki routerlar aynı network protokolünü kullandıkları için tüm AS hakkında görevleri doğrultusunda bilgiye sahiptirler. Birden fazla AS’yi birbiriyle haberleştiren routera “border router” adı verilir. Border router, route bilgilerini bir AS’den diğer AS’lere aktarılmasını sağlar.

Redistribution sırasında düşünülmesi gerekilen birkaç ayrıntı bulunmaktadır. Route redistribution aynı routed protokolünün konuşulduğu durumlarda gerçekleşebilir. IPX networkün IP networküne redistribute edilmesi söz konusu değildir. Ayrıca birden fazla border routerın olduğu durumlarda routing looplardan kaçınmak için topolojinin dikkatlice dizayn edilmesi gerekmektedir. Aksi halde bir AS’den öğrenilen bilgiler aynı AS’e geri gönderilebilir. Son olarak farklı routing protokollerinin convergence zamanları farklı olabileceğinden routing updatelerinin süresinde AS’ler arasında farklılık olabilir.

Farklı routing protokolleri, birbiriyle uyumsuz olan algoritmalar ve metrikler kullanmaktadır. Örneğin RIP routeları hop sayısı ile ilişkilendirirken, EIGRP metriği bandwith, delay, load, reliability ve MTU gibi çeşitli faktörlerden oluşan bir algoritma oluşturulur. Redistribution sırasında protokollerin metrikleri diğer protokolün anlayabileceği şekle dönüştürülmelidir. Aksi halde route redistribution geçersiz olacaktır. Gönderilen metrik muhakkak alıcı protocol tarafından anlaşılabilir olmalıdır.

Eğer router, route’u farklı protokollerle öğrendiyse, administrative distance (AD) hangi route’un routing tablosunda yer alacağının kararını verir. Cisco için AD değerlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Juniper’da AD’ın yerini route preference almaktadır. Juniper için route preference değerlerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Hangi routing protokolü redistribute edilecek olursa olsun redistribution konfigürasyonunda asağıdaki basit bir kaç adım bulunmaktadır:

1-) Boundary routerlarının konumu. Bu routerlar redistributionın yapılacağı cihazlardır.
2-) Core’da kullanılacak backbone protokolünün seçimi. Genellikle OSPF ya da EIGRP kullanılır.
3-) Edge protokolünün seçimi. Eğer migration yapılıyorsa ileride etkinliğini kaybedecek protokoldür.
4-) Boundary routerda edge protokolünün core protokolüne redistiribution konfigürasyonun yapılması
5-) Boundary routerda core protokolünün edge protokolüne redistributionının yapılması
6-) Redistributionın show komutları ile control edilmesi.

 

Kaynak