Hızlı Erişim

Sayısallaşma (digitization) vs Dijitalleşme (digitalization) vs. Dijital benimseme (digital adoption): Kafanız mı karıştı? Karışmasın! İş liderleri, bu gibi anlam biliminde sorunlara yol açabilecek karışıklıkları yaşamamak için endişe ederler. Evet bunu aşmanın yolunu az sonra sizinle paylaşacağım. Dijital devrim hız kazandığından bu yana, dijitalle ilgili daha fazla terim ön plana çıkıyor.

Örneğin sayısallaştırma (Digitization) ve dijitalleşme (digitalization) – sadece bir iki harf farkla başka bir kelime gerçekten gerekli mi?

ve ayrıca dijital olarak benimsenme (digital adoption) var. Dijital dönüşümün (Digital transformation) kendisinden bahsetmeye bile gerek yok.

Öyleyse konu sayısallaştırma vs dijitalleşmeye vs dijital benimsemeye geldiğinde – dijital devrimdeki işletmeler için tüm bunlar ne anlama geliyor?

Bunu cevaplamak için her disipline ayrı ayrı bakmamız, hepsinin ortak yönlerini ve başarılı dijital dönüşüm için hangi unsurların gerekli olduğunu düşünmemiz gerekiyor.

Sayısallaştırma nedir? (digitization)

Sayısallaştırma, fiziksel veya analog formattaki bilgiler dijital bir formata dönüştürüldüğünde gerçekleşen şeydir.

“Sayısallaştırma, temelde analog bilgilerin alınması ve sıfırlara ve birlere kodlanması anlamına gelir, böylece bilgisayarlar bu tür bilgileri depolayabilir, işleyebilir ve iletebilir.” Jason Bloomberg, Forbes

Dijitalleşme nedir? (digitalization)

Dijitalleşme, kulağa aynı gibi gelse de aslında farklı bir anlama geliyor. Dijitalleşmeyle, süreçleri değil bilgiyi dönüştürürsünüz.  (işte dijitalleşme burada devreye girer)

Bir C-level toplantısı olduğunu hayal edelim. Yönetim Kurulu Başkanı’nın kişisel asistanı tutanakları tutmak için hazırdır. PA(Kişisel asistan) notları elle yazdığında ve ardından e-posta yoluyla dağıtmak için fotokopilerini çektiğinde sayısallaştırma gerçekleşir.

Ancak, önceki tüm dakikaların kaydedildiği, kolay erişim ve dakika paylaşımı sağlayan ve katkıda bulunanların ilgili bilgileri planlanmış toplantılara bağlamasına izin veren bir dijital uygulama kullanırlarsa dijitalleşme gerçekleşecektir.

Dijitalleşme, kurumsal dijital dönüşüm yolculuğunun önemli bir parçasıdır. Bunu anlamak, sayısallaştırma ile dijitalleşme ve dijital benimseme arasındaki ilişkiyi açıklamaya yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, “Sayısallaştırma” ve “dijitalleştirme” nin, yakından ilişkili olan ve geniş bir literatür yelpazesinde sıklıkla birbirinin yerine kullanılan iki kavramsal terim olduğunu belirtmek gerekir. “(J. Scott Brennen ve Daniel Kreiss, Kuzey Carolina Üniversitesi).

Dijital benimseme nedir? (digital adoption)

Öyleyse, dijital benimseme nedir? Şu şekilde tanımlanır:

“Dijital araçların amaçlandığı gibi ve tam anlamıyla kullanıldığı bir duruma ulaşmak.”

Bu ne anlama geliyor? Yani, teknolojiye sahip olmak dijital devrimde başarıyı garanti etmez. Ayrıca bu teknolojinin iyi bir şekilde benimsenmesine de ihtiyacınız var.

Dijital uzman ve yorumcu Rephael Sweary şunları söylüyor:

“Çalışanlarınız bu teknolojileri yeterince kullanmaz ve benimsemezse dijitalleşme çabaları boşunadır.”

İşletmeler başarılı bir şekilde benimsenmeden dijital dönüşüme sahip olamaz.

Benimseme, yalnızca yeni dijital araçları bulmaktan, tedarik etmekten ve uygulamaktan daha fazlasıdır. Bu, teknolojinin tamamen kaldıraç olarak kullanılan bir varlık olduğu noktaya kadar en etkili şekilde kullanılmasıyla ilgilidir.

Salesforce CRM kullandığınızı varsayalım.

Yalnızca görevleri ve iletişim etkinliklerini izlemek için kullanıyorsanız, dijital olarak benimsemeyi başarmış değilsinizdir. Yaptığınız işin yararına tüm değerli özelliklerini kullanmanız gerekir; sözleşmeleri ve teklifleri yönetmek, pazarlama otomasyonu ile zamandan tasarruf etmek veya raporlama yeteneklerinden yararlanmak gibi.

Sayısallaştırma vs dijitalleştirme ve dijital benimseme

Dolayısıyla, sayısallaştırma ve dijitalleştirme vs dijital benimseme söz konusu olduğunda, bunların tümü başarılı bir dijital dönüşümü gerçekleştirmek için gereklidir.

Geleneksel işletmelerin büyük çoğunluğu şimdiye kadar bilgilerini dijital hale getirmiştir. Birçoğu süreçlerini dijitalleştirecek ve dijital ticaretin sunduğu fırsatlar açısından kalıpların dışında düşünmeye başlayacak.

Ancak çok az kişi dijital benimsemenin oynaması gereken önemli rolü anlıyor.

Sadece benimseme değil, işletmeler dijital devrime ayak uyduracaksa, mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleştirmelidir. Bulmacanın bu kritik parçasından sorumlu olacak bir Dijital Benimseme Yöneticisi pozisyonu oluşturup oluşturmayacağınız veya benimsemeyi denetlemek için değişim yönetimi ekibine güvenmeniz size kalmış.

Ancak hata yapmayın, bu üç şey olmadan işletmenizin bir geleceği olamaz.

Günümüzde 10 işletmeden 4‘ü, yeni teknolojileri benimsemeye adapte olmazsa 10 yıl içinde kaybolmaya mahkum kalacak.

Sonuç olarak

“Bilgileri sayısallaştırıyoruz, bir işletmenin operasyonlarını oluşturan süreçleri ve rolleri dijitalleştiriyoruz ve son olarak işi ve stratejisini dijital olarak dönüştürüyoruz.” Jason Bloomberg

Bloomberg haklı. Ancak unuttuğu kritik bir unsur var o da sahiplenmedir. (digital adoption)

Çalışanların kendileri bu değişime uyum sağlamadan “bir işletmenin faaliyetlerini oluşturan süreç ve rollerin” dijitalleşip bu dereceye kadar değiştirilebileceğini nasıl hayal ediyor?

Sonuçta teknoloji, onu kullanan insanlar kadar iyidir. Bu nedenle rakiplerinizin önüne geçme yarışında dijital sahiplenme, (digital adoption) diğerleri kadar çok önemlidir.

Paylaşmak önemsemektir!

En güncel yazılardan haberdar olmak için Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.