Web Sitesi için Doğru Uluslararası Site Mimarisi Seçmek

International-to-Local

Markanız uluslararası bilinir hale getirmeye hazırsanız, web sitenizi en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı düşünmeye başlama zamanı gelmiştir; böylece, bu yeni kitle tabanında sitenizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Web Sitesi için doğru uluslararası site mimarisi seçmek bu konudaki yapılabilecek ilk adımdır.

Eskiden, web sitesi içeriğini tercüme etmek için hangi çevirinin eklentisinin en web sitesi sahiplerine en çok uyduğunu, içerik çevirisini en üst düzeye çıkarmak için yerleşik bir yerleşik uluslararası özelliği olan en iyi WordPress temalarını internetteki makalelerden araştırırdık. Bir sürü SEO rehberi ve WordPress dilde çok dillilik ile ilgili yazılar okurduk. Bunun önemini iyice kavradığımızı düşünerek (belki bir sonraki yazıda bunlardan bahsetmenin sözünü vererek) yazıma devam ediyorum. 🙂

Bununla birlikte, etki alanı(domain) mimarisi açısından uluslararası web sitenizi nasıl yapılandıracağınız, sitenizi ziyaret eden ziyaretçileriniz için içeriği birden çok dilde sunmak kadar önemlidir.

Bugün, birden fazla dili veya ülkeyi hedeflemek için uluslararası bir site yapısı oluşturmanın farklı yöntemlerine bakacağız, her bir yöntemi ne zaman kullanacağınızı tartışacağız ve WPML çeviri eklentisinin kullanımı, markanızın denizaşırı ülkelerde yaygınlaştırılmasına nasıl yardımcı olabileceğini inceleyeceğiz.

international seo

Çok Bölgeli ve Çok Dilli Web Siteleri (Multi-Regional vs. Multilingual Websites)

Uluslararası bir kitleye ulaşmak için web sitenizi yapılandırmanın farklı yollarına atlamadan önce, Google’ın hem çok bölgeli hem de çok dilli bir web sitesi tanımlama şeklini inceleyelim:

 • Çok Bölgeli Web Sitesi. Coğrafi hedefleme olarak da adlandırılan bu web sitesi türü, farklı ülkelerdeki veya bölgedeki kullanıcıları hedef alır.
 • Çok Dilli Web Sitesi. Öte yandan, bu web sitesi türü çeşitli dilde içerik sunan bir web sitesidir. Örneğin, Türkçe bir e-ticaret sitesi, içeriğini WPML gibi bir WordPress çeviri eklentisi kullanarak İngilizce’ye çeviri yapabilir .

İki tür web sitesi üst üste biniyor gibi olsa da, uluslararası marka bilinci oluşturma ve site yapılandırmasına girmeden önce kendinize iki soru sormanız önemlidir.

İlk olarak, hangi bölgeleri hedefliyorsunuz?

Ardından, web sitenizi bu bölgelerde hangi diller için kullanılabilir hale getireceksiniz?

Uluslararası Site Mimarisi için Seçenekler

Başlarken, işletmelerin çoğu web sitelerini bir Üst Düzey Alan (TLD) kullanarak kurarlar. Bunun klasik bir örneği www.cenkercetin.com olacaktır. Bununla birlikte, bu web sitesinin ayni lokasyonda olmayanlarda bulunanların, arama sonuçlarında web sitesini bulmakta zorluk çekeceği ve bir çeviri seçeneği olmadığında içeriği okumakta güçlük çekeceği anlamına gelir. Uluslararası SEO açısından çok az şey yapılan siteler bu sorunla karşılaşmaktadır.

Bununla birlikte, Google, web sitenizin SEO’yu iyileştirmek için uluslararası sitenizi yapabileceğiniz dört farklı yol öneriyor.

ccTLD’ler  

Ülke kodlu TLD’ler, site ziyaretçilerine ve arama motorlarına hangi web sitesinin kayıtlı olduğu ülke veya bölgeyi belirtmek için iki harfli bir kod kullanır. Örneğin, bir web sitesi, İngiltere’deki kullanıcıları hedeflemek için www.cenkercetin.uk adresli bir ccTLD kullanabilir.

Uluslararası sitenizi ccTLD kullanarak yapılandırmanın en iyi nedenlerinden bazıları:

 • Zaten uluslararası varlığı olan büyük, iyi markalı web siteleri için iyi çalışırlar.
 • Arama motorları onları diğer yapılardan daha iyi tanır ve onlar için en verimli şekilde dizin oluşturur
 • Bir ccTLD kullanılırken yerel sıralamalar en yüksek seviyededir

Bir ccTLD site yapısını kullanmanız belirli bölgelere hitap etmek isteyen işletme sahipleri için en fazla para harcamanıza neden olsa da, bu sizin için en iyi seçenektir.

Bununla birlikte, web siteniz farklı dilleri de hedef alıyorsa, ccTLD’lerin her zaman çok dilli web siteleri için iyi sıralama yapmadığından, içerik çevirisi için alternatif bir seçeneğe ihtiyacınız olacağını akılda tutmak önemlidir.

Alt dizinleri (Sub-Folder)

Uluslararası içeriği depolamak için mevcut kök alanınızda ayrı bir klasör oluşturmak, uluslararası site ziyaretçilerini hedeflemenin başka bir yoludur. TLD’nizin üzerine kurulmuş bir alt dizin www.cenkercetin.com/uk şeklinde olabilir.

Küresel kullanıcıları hedefleyen içeriği depolamak için alt dizinleri kurmanın faydalarına göz atın:

 • Kolay kurulum ve bakım
 • Düşük ve ucuz bakım maliyetleri
 • Birden fazla web sitesine gereksinimi önleyen etki alanı yetkisini konsolide eder
 • Google’ın Arama Konsolu coğrafi hedeflemesi ile entegre olur

Bununla birlikte, alt dizinleri kullanmak, sorunların paylaşımı olmaksızın ortaya çıkmaz. Örneğin, kullanıcılar coğrafi hedef URL’yi tanımayabilir, arama motorlarına gönderilen sinyal zayıf olur ve böylece SEO çabalarınız etkilenir ve kullanıcılar ccTLD kullanarak yerel olarak göz atmayı tercih eder.

Alt alanlar (Sub-Domain)

Belirli alt dizinlere uluslararası içerik yerleştirmek yerine içeriğiniz üçüncü düzey bir alana yerleştirilir. Daha iyi anlamak için bir alan adının temel yapısına bakın:

 • Üst düzey alan. Web sitenizin alan adının .com, .net, .org, bölümü. Örnek – www.cenkercetin .com
 • Alan adı. Satın aldığınız bir alanın hiyerarşisinin ikinci seviyesi. Örnek – cenkercetin.com
 • Kök Etki Alanı. Web sitenizin alan adı ile TLD’nin eksiksiz bir web sitesi adresi oluşturmak için birleşimi. Örnek – www. cenkercetin.com
 • Alt alan adı. Web sitenizin kök alanının önüne eklenen bir alanın hiyerarşisinin üçüncü seviyesi. Örnek – www .cenkercetin.com

Sonuç olarak, uluslararası içeriğiniz için bir alt alan oluşturmak, şu şekilde görünebilir: uk.cenkercetin.com .

İşte bu nedenle bu site yapısı yöntemini uygulamak isteyebilirsiniz:

 • Kurulumu kolaydır
 • Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanarak coğrafi hedef belirleyebilir mi?
 • Kök alan adını (çoğunlukla marka adı) URL’de tutarken sitelerin daha kolay ayrılmasına olanak tanır

Bununla birlikte, uluslararası içeriği ayırmak için bir alt alan kullanmanız, web sitenizin içeriğinin tamamında alan adı yetkisinin zayıflamasına neden olabilir. Artı, korumak için uzmanlaşmış IT desteğini gerektirir ve ülke kodlarına aşina olmayan site ziyaretçileri için karışıklığa neden olabilir.

URL Parametreleri

Bu son seçenek, bir URL parametresi ekleyerek belirli dillerin konuşmacılarını hedefleyen genel bir TLD’yi içerir. Bu stratejiyi uygularsanız, web adresiniz şöyle görünebilir: www.cenkercetin.com?lang=uk .

Yine, ülke kodlarına aşina olmayan kullanıcılar, URL’nizin onları nereye işaret ettiğini anlamayabilir, içeriği bölgeye göre segmentlere ayırmak daha zor olur ve bu yaklaşımı kullanarak Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanarak coğrafi hedefleme yapmak mümkün değildir. Bu nedenle bu yöntem genellikle tavsiye edilmez.

WPML’yi Kullanmanın Uluslararası Site Yapınıza Nasıl Desteği

Artık birçok uluslararası site yapılandırma seçeneği hakkında temel bilgilere sahip olduğunuza göre, WPML çeviri eklentisinin sitenizi yapılandırmanıza, içeriğinizi tercüme etmemize ve en iyi SEO uygulamalarını sürdürebilmenize nasıl yardımcı olabileceğine bakalım.

Başlamak için WPML’nin web sitesi sahiplerini ne sunduğuna bakın:

 • Dil değiştiricileri ile site içeriğini çok dilli olarak sunun
 • Sayfaları, postaları, özel yazı tiplerini, taksonomileri, menüleri ve tema metnini çevirme
 • Çevrilmiş içeriği sezgisel arayüzü kullanarak yönetin
 • WPML’nin çeviri editörünü kullanarak içerik çevirin ve yayınlayın
 • Profesyonel çeviri için çeviri işleri gönderin
 • Mevcut 40 yerleşik dilden herhangi birini kullanın veya kendi varyantlarınızı ekleyin

Artık, uluslararası site yapısı açısından, WPML, web sitenizi global bir kitleye erişmek için yapılandırmanın bir yolu olarak Google’ın sunduğu dört mevcut seçenekten üçünde yardımcı oluyor:

 • Farklı dilleri ayrı dizinde depolayın (domain. Com / uk )
 • Her dil için farklı bir alan adı kullanın ( uk.domain.com )
 • Her dil adı için bir URL parametresi ekleyin ( domain. Com? Lang = uk )

Gördüğünüz gibi WPML, küresel bir kitleye ulaşmanız için birçok seçenek sunmaktadır.

WPML’yi Kullanmanın SEO Faydaları

Çok dilli web siteniz için WPML’yi kullanmak, ister belirli bölgelere mi, yoksa hedeflemek mi istediğiniz için kapsamlı yerleşik SEO optimizasyonuyla gelir. Örneğin, WPML otomatik olarak web sitenizdeki farklı sayfalardaki farklı dilleri tutar. Bu şekilde, Google web sitenizi dizine ekleme girişiminde bulunarak taradığında, sitenizin tercüme edildiği diller kolayca tespit edilir.

Buna ek olarak, WPML, web sitenizi dizine eklerken mümkün olan en fazla bilgiye Google’ın sahip olması için her sayfanın çevirilerine bağlantılar saklar.

WPML, web sitenizin XML site haritalarını iyileştirmeye yardımcı olmak için hreflang bağlantıları oluşturur. Tabii ki, bir XML site haritasına sahip olmak, SEO’nun en iyi uygulamalarının bir parçasıdır. Bununla birlikte, çevrilmiş içeriğinize hreflang öznitelikleri eklenmiş olması Google’a web sitenizin her sayfasında hangi dilde kullandığınıza, hangi bağlantıların düzenli bağlantılara ve çevrilmiş bağlantılar olduğuna karar verir. Oradan, arama motorları, o dilde arama yapan kişilere tercüme edilmiş içerik sunabilir.

Google’a tercüme ettiğiniz içeriğin belirli bir ülkeye yönelik olduğunu söylemek isterseniz, WPML’in Google’ın sitenizin sayfalarını ve bağlantılarını otomatik olarak yorumlamasına güvenmek yerine manuel bir yaklaşımı vardır. İçeriğinizi bulmak istediğiniz uluslararası kitleyi hedeflemek için hreflang özelliklerini değiştirerek dilleri düzenleyin.

Sonuçta, web sitenizin nasıl çevrildiği, bağlı olduğu ve bağlı olduğu, çok dilli SEO çalışmalarınız için önemlidir. WPML ile Google, uluslararası içeriğinizle ilgili neler olduğunu merak etmez. Artı, dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcılar, arama motoru sonuçlarında web sitenizin içeriğine kolayca erişebilecek.

Buradan WPML indirebilirsiniz

Sonuç olarak

Bir sonraki adıma geçmeyi ve çevrimiçi işletmenizi uluslararası alanda markalaştırmayı düşünüyorsanız, web sitenizi buna göre yapılandırmayı düşünün. Neyse ki, sitenizi ve bütçenizin ihtiyaçları ne olursa olsun, sitenizi doğru bir şekilde yapılandırmanın birçok yolu vardır.

Sitenizi uluslararası bir kitleye yönelik yapmanın en iyi yollarından biri, aynı zamanda sitenizin içeriğini birden çok dile çevirebilmeniz ise WPML’yi kullanmaktır.

Çevrilmiş içeriği elverişli bir yerden yönetebilir ve WPML’yi kullanarak çok dilli SEO’nun avantajlarından yararlanabilir, web sitenizi uygun gördüğünüz şekilde yapılandırabilir ve daha büyük, daha iyi ve daha başarılı bir marka inşa edebilirsiniz.

Uluslararası site yapılandırması konusundaki deneyimleriniz neler? İşi tamamlamak için şimdiye kadar WPML kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlarda bu konuda bir şeyler duymak isterim!

Leave a Reply