WPA2 Enterprise vs. Personal

WPA2 Enterprise vs Personal

Son günlerde ortaya çıkan “WPA2 Wireless ağları hacklendi” KRACK (Key Reinstallation Attacks) ile hacklenen wireless networklerinde yeni bir tartışma ortaya çıktı. WPA2 Enterprise kullanımı ile bu güvenlik açığına karşı korunma sağlanacağı hakkında bazı görüşler bulunmakta.

Peki nedir bu WPA2 Enterprise ile Personal (kişisel) olarak tabir ettiğimiz wireless network’ler arasındaki farklar. Bu yazımızda biraz ona değineceğim.

Wi-Fi bugün işletmelerin kritik bir unsurudur. Son yıllardaki kablosuz cihazların aşırı büyümesi ve popülaritesini arttırmaya devam eden BYOD eğilimi ile bir organizasyonun kablosuz ağı üzerinden kritik önem taşıyan çok miktarda bilgi aktarılıyor. Teknolojideki gelişmeler göz önüne alındığında, pek çok organizasyonun kişisel modda Wi-Fi güvenliğini hala kullandığını görmek şaşırtıcı. Ağları korumak ve kritik bilgileri açmak için kurumlar WPA2 Kurumsal güvenlik kullanıyor olmalıdır.

WPA2 Enterprise ve WPA2 Personal arasındaki fark nedir? (WPA2 Enterprise vs Personal)

WPA2, Wi-Fi Alliance tarafından geliştirilen en son güvenlik protokolüdür. WPA2’nin Kişisel ve Kurumsal iki sürümü vardır. Her ikisi de, havada iletilen verileri şifrelemek için AES-CCMP adlı güçlü bir şifreleme yöntemi kullanmaktadır. Bu güvenlik modları arasındaki temel fark kimlik doğrulama aşamasındadır. WPA2 Enterprise, kurumsal düzeyde kimlik doğrulama olanağı sunan IEEE 802.1X’i kullanır. WPA2 Personal, önceden paylaşılan anahtarları (PSK) kullanır ve ev kullanımı için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, WPA2 Enterprise özellikle kuruluşlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

WPA2 Enterprise’ın Faydaları

WPA2 Personal, WPA2 Enterprise’a göre dağıtımı ve kullanımı daha kolalı olmasına rağmen, en güvenli seçenek değildir ve kişisel veya ev kullanımı için adı belirttiği gibi kullanılmalıdır. Network World son zamanlarda Eric Geier tarafından yazılmış ve Enterprise modunda Wi-Fi güvenliğini kullanmanın yedi avantajını vurgulayan bir makale yayınladı; bunlara aşağıdakiler dahildir:

  1. Paylaşılan şifrelerin güvenlik risklerini ortadan kaldırır
  2. Sürükleyerek bir damper koyar
  3. Gelişmiş güvenlik yöntemlerini etkinleştirir
  4. Kimlik doğrulama yöntemleri kablolu ağa genişletilebilir
  5. VLAN’lar dinamik olarak atanabilir
  6. Ek denetimleri etkinleştirir
  7. Ağ Erişim Korumasını (NAP) destekler

WPA2 Enterprise’ın sağladığı yüksek güvenlik, kritik önem taşıyan bilgileri daha iyi korur ve zamanla yeterli miktarda zaman ve para tasarrufu sağlayabilir.

Leave a Reply