Hızlı Erişim

Yapay zeka odaklı çözümler şimdiden, şirketlerde üretkenliği hızlandırıyor, iş performansını iyileştiriyor, müşteri deneyimini iyileştiriyor ve pazarda yeni değer biçimleri yaratıyor.

Ancak önümüzdeki yıllarda, yapay zekayı benimsemek, nihayetinde, alıştığımız iş yapılarından farklı şekilde çalışan yapay zeka merkezli işletmelerle sonuçlanacak. Bazıları, aslında, bu işletmelerin bu noktaya çoktan geldiğini iddia ediyor.

Aşağıda, bu işletmelerin örneklerine ve yapay zekanın iş dünyasını etkileyeceği en kritik yollardan bazılarına bakacağız.

Yapay Zekalı Çözümlerin İşi Daima Değiştirecek 4 Yolu

Bazı AI uzmanlarına göre, Amazon ve Google gibi günümüzün en büyük kuruluşları, AI tarafından desteklenmektedir. Sadece bu da değil, bu şirketlerin AI kullanımı tam olarak bu kadar baskın hale gelmelerini sağlayan şeydir ve önümüzdeki yıllarda işletim modelleri yeni normal haline gelecektir.

Geçmişte insanlar şirketlerini işletirken, makineler, el emeği gibi belirli görevleri otomatikleştiriyordu.

Ancak yarının ekonomisinde, insanların iş stratejisini denetlerken, yapay zeka ve makinelerin operasyonel görevleri yerine getirdiği işletmeleri görmeyi bekleyebiliriz.

Yapay Zeka Çağında Rekabet kitabı bu argümanı öne sürerek, işlerini ve işletim modellerini yapay zeka etrafında inşa eden şirketlerin yapay zeka sayesinde hızla ölçeklenebileceğini ve kapsamlarını daha geniş bir alana genişletebileceğini öne sürüyor.

Yapay zekadan bu şekilde yararlanmaya istekli ve muktedir olan kuruluşlar, yapay zeka güdümlü dünyada rekabet etme şansına sahip olacaklar, ancak muhtemelen geride kalmayacaklar.

Nedenini anlamak için yapay zeka odaklı çözümlerin en büyük avantajlarından bazılarına göz atalım:

ÖLÇEKLENEBİLİRLİK

Yapay zeka dahil her türlü yazılım, fiziksel sistemlere uygulanan sınırlamalar olmaksızın katlanarak ölçeklenebilir.

Bunun ne anlama geldiğini göstermek için şunları göz önünde bulundurun:

  • Fiziksel lokasyonlar, tedarik zincirleri ve perakende personeli olmadan ölçeklenemeyen fiziksel mağazalar,
  • Büyümek için yine fiziksel ekipmana ve insanlara dayanan imalat
  • Sürekli işe alım, eğitim ve geliştirme gerektiren insan işgücü

Buna karşılık, AI odaklı çözümler, insanlardan çok daha az girdi ile yarı özerk olarak çalışabilir.

Ayrıca yapay zeka, robotlar gibi fiziksel otomasyondan daha ölçeklenebilir ve yalnızca araştırma yapmak için değil, aynı zamanda uygulamak için de çok daha fazla zaman gerektirir.

GENİŞLETİLMİŞ KAPSAM

Ölçeklendirme, bir şirketin müşteri tabanının veya gelirinin genişletilmesi gibi yukarı doğru hareketliliği ifade eder. Kapsam, şirketin hizmetlerinin veya tekliflerinin “genişliğini” ifade eder.

Her ikisi de birbirine bağlıdır ve AI, her birinin genişlemesini sağlayabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, örneğin, tek bir görevi otomatikleştiren AI, anında ve sonsuz olarak ölçeklenebilir – belirli bir iş görevini yerine getiren tek bir AI, bu görevi tüm organizasyonda ve hatta tüm endüstride hemen devralabilir.

Aynı zamanda, çeşitli iş alanlarına yapay zeka dağıtımının kolaylığı, yanal olarak genişlemeyi kolaylaştırır.

Bir pazarda büyümek için AI uygulayan bir kuruluş, aynı modeli başka bir endüstride kolayca ve uygun maliyetli bir şekilde uygulayabilir.

MALİYET VERİMLİLİĞİ

Maliyet verimliliği, yapay zekanın en büyük faydalarından bir diğeridir.

İlk kurulum ve yatırım maliyetleri maliyetli olsa da, yapay zeka bir kez dağıtıldığında büyük maliyet tasarrufları sağlayabilir.

Örneğin, web sitelerinde görünen Amazon’un “tavsiye edilen ürünleri” gibi bir öneri motoru, ürün satışlarından ve çapraz satışlardan büyük kazançlar sağlayabilir.

Bu motoru tasarlamak ve optimize etmek zaman ve çaba gerektirebilir, ancak kullanım ömrü boyunca önemli ve muhtemelen üstel getiriler üretecektir.

Aynı şekilde, sohbet robotu gibi müşteri hizmetlerini otomatikleştiren yapay zekaya dayalı bir çözüm, çağrı merkezleriyle ilişkili maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir. Agara, Procter and Gamble‘ın müşteri hizmetleri temsilcisi görevlerinin %80‘ini otomatikleştirerek bunu zaten göstermiştir.

VERİMLİLİK

Yukarıda bahsedilen ölçeklenebilirlik, büyük ölçüde AI tarafından sunulan geniş üretkenlik iyileştirmelerinden gelir.

Sonuçta AI uyumaz, yavaşlamaz, yemek yemez, hata yapmaz ve gerektiği kadar tekrarlanabilir.

Ayrıca AI, görevlerini insan meslektaşlarından daha hızlı bir şekilde birden fazla büyüklük derecesinde gerçekleştirebilir.

Örneğin bir AI, yasal belgeleri okuyabilir ve metni saniyeler içinde özetleyebilir. Aynı görevi yapan insanların ise aynı görevi yapması saatler alabilir.

Yapay Zeka Destekli Ekonomiye Nasıl Hazırlanılır?

Bazılarına göre AI, “internetin daha önce yaptığı” dünya üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

İletişim kurma şeklimizden yaşama şeklimize, çalışma ve etkileşim şeklimize kadar hayatımızın her alanını etkileyecektir.

Daha da önemlisi, sadece yeni işlerle veya eski işlerin yok edilmesiyle sonuçlanmayacak, aslında işletmeleri, işyerini ve ekonominin kendisini yeniden yapılandıracaktır.

Bu değişikliğin net sonucunun gelecekteki işyerini olumlu mu yoksa olumsuz mu etkileyeceği konusunda devam eden bir tartışma var. Bununla birlikte, inkar edilemez olan, AI’nın ekonomiyi yeniden şekillendireceğidir, bu nedenle faydalarını anlamak, bir benimseme stratejisi geliştirmek ve şimdi yatırım yapmak en iyisidir.

Tarih: 13 Haziran 2021 / Kategori: Dijital Dönüşüm / Etiket: , , , /

Paylaşmak önemsemektir!

En güncel yazılardan haberdar olmak için Abone Olun

En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için abone olun ve bizi takip edin.

Gizlilik politikasını görüntülemek için buraya tıklayın.