Yıkıcı Teknolojiler – Yeni Fırsatlar ve Riskler

Yıkıcı Teknolojiler

Richard Watson, Imperial College Londra’daki Teknoloji Öngörü Uygulaması’nda Fütürist-In-Residence olarak görev yapan değerli bir bilim adamıdır. Onun yazısının çevirisini sizlerle paylaşmak istedim. Bu arada sürekli “yıkıcı teknoloji” olarak çevirdiğimiz disruptive technologies kelimesinin anlamı “kendinden önceki teknolojilerin yerini hızlı bir şekilde alan teknoloji” olarak belirtilmektedir.

Son zamanlarda yıkıcı teknolojilerle ilgili bir Wikipedia sayfasına rastladım. Sayfa bir sonraki adımın iyi bir özetini sunarken, bir dizi nedenden dolayı beni heyecanlandırmayı başaramadı. Birincisi, teknolojiler sanayiye ya da sektöre göre gruplandırılmış olsa da, yararlı olan herhangi bir kronoloji ya da potansiyel güç sıralaması yoktu. Emperyal Tech Foresight ekibinin daha iyisini yapabileceğini düşündüm, bu yüzden burada, sizlerin sevinciniz ve zevkiniz için, Anna Cupani ve ben tarafından bir araya getirilen, hem zamanın hem de yıkıcı potansiyelin sıralandığı 100 yeni teknolojinin bir tablosu var. Harika bir şekilde Wond’daki Lawrence Whiteley tarafından hayata geçirildi.

Yıkıcı Teknolojiler

Teknolojiler dört gruba ayrılmıştır.

Ufuk bir teknoloji (tablodaki yeşil başlıklı olanlar) şu anda olan teknolojilerdir. İşletmeniz için uygunsa, şu anda bu teknolojileri entegre etmeli ve yürütmelisiniz.

Ufuk iki teknolojinin (sarı) gelecekteki teknolojilere yakın olması muhtemeldir (10-20 yıl sonra). Uygunsa deneyin ve tartışın.

Ufuk üç teknoloji (kırmızı), daha uzak bir gelecekte ortaya çıkması muhtemel teknolojilerdir (20 yıl artı). Bu alanlardaki gelişmeleri takip edin ve uygunsa araştırın.

Tablodaki gri başlıklı olanlar ise, Ghost Technologies olarak adlandırdığımız şeyi içerir. Burada bulunanlar bazen delilikle ve saçma olarak itham edilse de olabilme ihtimali bulunabilir. Bu bölümün pek çoğunun sözde bilim olduğuna dayanarak bu bölümün dahil edilip edilmeyeceğine dair bazı tartışmalar oldu, ancak bilim ve teknolojinin tarihi bize bir şey söylerse, kesinlikle imkansız veya mantıksız olarak başlayacak olan şeyin çoğu zaman bittiğinde bariz veya kaçınılmaz olmasıdır.

Son olarak, tablonun en sağında, teknoloji alanlarının her birinde aktif olan şirketlerin örnekleri bulunmaktadır. Yardımları ve internette kapsamlı aramaları için Gaby Lee’ye minnettarız. ( Imperial College) İmparatorluk Koleji’ni burada tuttuk çünkü kendi trompetimizi biraz fazla şişirebileceğimizi(bkz: ingiliz deyimi) hissettik. Ayrıca, imparatorluğun aktif olduğunu vurgulayacak planlı bir gelecek versiyonu önerildiğinden bunu yapmak istedik. 🙂

Yani, burada “milyar dolarlık bir soru var“.

Bu tablonun kabaca doğru olduğunu varsayarsak, ticari olarak başarılı olacak şirketleri veya kuruluşları nasıl tespit edebilirsiniz? Hangi şirketlere yatırım yaparsınız veya hangi şirketleri satın alabilirsiniz? Benim düşünceme göre; bu inovasyon kurallarının neler olduğunu sormakla aynı şey ya da şirketinizi nasıl daha yenilikçi, rekabetçi ve değişken bir ortamda başarılı tutmak için daha iyi konumlandırırsınız?

Özgün düşüncem sayesinde, Virgin, Toyota ve Unilever gibi yenilikçilerle çalışıyor ve ABD’deki Fast Company dergisi için yenilik konusunda uzman bir blog yazarı oldum, bu yüzden uzun zamandır yararlı perspektifler edinmiş olabileceğimi düşünüyorum. Bazı şirketleri dünyayı ünlü kılan, diğerlerini ise belirsizliğin çöplüğüne gönderen bu düşünceleri iyi benimsemek gerekir.

Derslerimin ilki, kabaca haklı olmanın genellikle doğru olmaktan daha iyi olduğu yönündedir. ‘Mükemmel’ çok zaman alabilir, bir çok argüman yaratır ve çoğu zaman dünya ” mükemmellik ” ile hazır olduğunuz zamana kadar ilerlemiştir. Bir çok ürün ile, kabaca, doğru ve hızlı olmak (fırlatıldıktan sonra herhangi bir kusurun giderilmesi) genellikle sonsuz müzakerelerden daha iyidir. Bu, “Hızlı ve Ara Şeyler” ya da Silikon Vadisinde “Hızlı Başarısızlık” fikrinin Facebook sloganından çok daha fazlasıdır. Bunun için birçok istisna vardır. Sanatın mükemmelliği, çabaya değer, ama ilaçlarla çalışıyorsanız, kabaca haklı olmak aslında birini öldürebilir.

İkinci dersim inovasyon söz konusu olduğunda, özellikle de radikal inovasyonda öğrenildi, yönetim gurusu olan Peter Drucker haklıydı. Yenilik söz konusu olduğunda, kültür için kahvaltıda süreçleri yemekte. 🙂

Yanlış kültüre sahipseniz, hiçbir işlem veya yönetim danışmanlığı sizi kurtaramaz. Elbette bir kültürü değiştirebilirsin, ama benim tecrübemde bu yıllar sürer. Aksine, eğer doğru kültüre sahipseniz, inovasyon, bir noktaya kadar, doğal olarak kozmostan doğacaktır.

Doğru kültür nedir? Bunu yapmak zordur, ancak meraklı, sorgulayıcı ve eğlenceli bir yapı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, bürokrasi tarafından çevik ve boğulmayan bir yapıya sahip olmanız gerekir. Başarısızlığı tolere eden ve insanlara da deneme özgürlüğü veren biri olmalısınız.

Bir göreve sahip olmak ve iyi tanımlanmış bir düşmana sahip olmak da işe yarıyor. Apple ve Microsoft’u ilk günlerde, belki de Virgin Vs.’de düşünün. Virgin’in Davut’undan önce British Airways başka bir Goliath’a dönüştü.

Ancak, büyük kültürler sadece ortaya çıkmaz. Genellikle bir örgütün tepesinden gelirler ve genellikle geleceğe dair iyi bir vizyona sahip bir karizmatik CEO ya da daha da iyisi kanıtlamak için bir şeyleri olan bir kurucu tarafından yaratılırlar.

Öğrendiğim üçüncü bir şey, gerçekten neyi bilmediğini bilmek. Bununla demek istediğim, hiçbir şeyin %100 kesin olmaması ve hiçbir şeyin işe yaramadığı garanti edilir. Hiçbir şey için tanımlanmış kural yok. Çalışması gereken şeyler çoğu zaman işe yaramaması gereken şeylerdir. Gerçekten işe yarayacak bir şey bulmanın tek yolu, yine, deneme yapmaktır. İşte bu gerçekten aklınıza gelen bir set. Keşfetmeye devam edin, uyarlamaya devam edin, gelişmeye devam edin, denemeye devam edin.

Tamam, buraya kadar yenilik hakkında biraz geniş bir teori sundum. Şimdi de bazı özel ve pratik ipuçları hakkında nasıl düşündüğümü aktarayım.

  • İlk tavsiyem olabildiğince çok genç insanı tanımak ve olabildiğince fazla destek almaktır. Bu insanlar geleceğe sizin veya döneminizdeki insanlardan daha fazla yatırım yapıyorlar ve değişim ile daha yakından bağlantılı olma eğilimindeler. Gençler, Thomas Kuhn’un bilimsel devrimlerin yapısı hakkındaki klasik kitabını okuyan herkesin hatırlayabileceği gibi, rahatsızlık çekmeye eğilimlidir, ancak eski ve bilge, genç ve enerjik arasındaki doğru dengeyi elde etmelisiniz. İkisi de diğerine saygı duymalı.
  • İkinci ipucu da Thomas Kuhn’dan geliyor. Yeni keşifler ve fikirler genellikle mutlu kazalardır ve bu tür olayların yaratılması zor olmakla birlikte, gözlerinizi ve kulaklarınızı ilginç anormalliklere açık tutun. Bu fikir planlama senaryolarında zayıf sinyallere ve belki de etnografik araştırma ve tasarım düşüncesine de bağlıdır. Bir zamanlar söylediği gibi, bilimdeki en güçlü ifade “Eureka!” değil, bu “interesting!” tir.
  • Üçüncü ipucu ise, çapraz fikirlendirme. Yeni fikirler genellikle eski fikirlerin yeni kombinasyonlarıdır, bu yüzden toplantılara ve atölyelere katılan insanlardan ofis oturma planlarına kadar her şeyin çeşitliliği açısından işleri biraz karıştırın. Ya da bir bağlamda çalışan ve bir başkasıyla çalışmak için nasıl birleştirilebileceğini düşünen bir yapı elde edin.

Sadece bu sabah, daha fazla ürün bilgisi içeren ikincil gizli bir etiketi ortaya çıkarmak için ,etiketi soyulabilecek bir etiket içeren bir öksürük şurubu ile uğraşıyordum. Bu gizli bilgi ilkesini alıp başka bir ürüne uygularsanız ne olur?

Son olarak, sizi kesinlikle daha iyi bir ipucu olarak belirleyen bir şeyle bırakmak istiyorum. Dünya daha karmaşık, uçucu ve belirsiz hale geliyor; bu da, anlam üretme, istikrar, kurallar ve mantık için bir özlem yaratıyor.

Ayrıca, bundan sonra ne olacağını bilmek için bir arzu yaratır. Trendleri, özellikle de bir şekilde doğru zamanda doğru yerde olmanın aldatıcı olmayan yollarını düşündüğümüz teknoloji trendlerini merak ediyoruz.

Aşağıdaki eğilimlerle ilgili bir sorun yok. Aslında, artan inovasyon ve sürekli ürün iyileştirme için çok önemlidirler. Ancak, eğilimlerin çok sık kullanıldığını ya da çok uzun bir zamana yayıldığı takdirde, çoğu zaman başarısız olmasını ve bir çoğunun zamanının geçtiğini unutmayın. Kritik olarak, fazla yada az, herkes aynı ana eğilimleri takip ediyorsa, bu az çok herkesin benzer çizgilerde düşündüğü anlamına gelmez mi?

Eğilimler, gerçekten akıllı yenilikçilerin nelerden koptuğu noktadır. Başarılı inovasyoncular takip etmiyor, yaratıyorlar ise bu geçerlidir. Geleneksel bilgeliği kodlamazlar, parçalara ayırırlar ve “Sana göstereceğim” diye bağıran parçalara atlarlar ve ve onlarla uğraşırlar. Onlar, dogmanın ve diğer insanların düşüncelerinin kendi özgünlüklerini ya da sezgilerini boğmasına izin vermezler. Kısacası, onlar kendi geleceğinin mimarlarıdır ve kendi ayırt edici şekilde aynı olmanız gerekmektedir.

Richard Watson

Futurist-in-Residence at the Tech Foresight Practice at Imperial College London

Founder of nowandnext.com

Leave a Reply